Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Karadeniz’e tahıl koridoru için İstanbul’da harekat merkezi kurulması planlanıyor

Ekonomi
qha muhabir
24 Haziran 2022, 00:15
qha muhabir
24 Haziran 2022, 00:15

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’nın işgal girişimi ile Ukrayna limanlarında kalan tahılların çıkarılması için, Türkiye’nin kırmızı hat projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Görüşmelerde ciddi ilerlemelerin kaydedildiğini belirten Bakan Akar, “İstanbul’da bir harekat merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış var” açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Ukrayna tahılının dünya pazarlarına gönderilmesi için gereken koridor ile savaşa dair son gelişmeler ve İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreciyle ilgili basına değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye tarafından planlanan tahıl koridoruna ilişkin olarak açıklama yapan Bakan Akar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gıda krizinin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çabalara dikkat çekti. Akar, bu bağlamda Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile görüşmelerin sürdüğü bilgisini paylaştı.

TÜRKİYE, KIRMIZI HAT PROJESİ İLE UKRAYNA’DAKİ TAHILLARIN ÇIKARILMASI İÇİN ÇALIŞIYOR

Ukrayna’daki savaşta arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye’nin her iki ülkeyle açık bir şekilde görüşmelerin devam ettiğini belirten Akar şunları kaydetti:

Barışın, huzurun gelmesi, ateşkesin sağlanması için her düzeyde gayret göstermeye devam ediyoruz. Son olarak yaptığımız görüşmelerde kamuoyunun ‘kırmızı hat’ olarak adlandırdığı bir çalışma oldu. Birer arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik. Onlar sürekli temas sağladılar. 1 Haziran’da Türkiye’ye askeri bir heyet geldi, Bakanlığımızda heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Bunun da devamı olarak 21 Haziran Salı günü bir heyetimiz Moskova’ya gitti. Görüşme olumlu, yapıcı şekilde gerçekleşti. Karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. Hem bölge hem de Rusya ve Ukrayna için yararlı olabilecek konuları arkadaşlarımız masaya koydu”

Ukrayna, dünyada tahıl ihracatı yapan en büyük ikinci ülke olarak yer alıyor. Rus saldırganlığına karşı mücadele eden Ukrayna’nın limanlarında mahsur kalan tahılların ihracatı sağlanamıyor. Rusya, tahılların ihracatı sağlanmadığı için gıda krizinin yaşanmasına sebep oluyor. Ukrayna-Rusya Savaşı’nın diplomatik ilişkilerle bir an önce son verilmesini vurgulayan Türkiye, tahıl koridoru planı yaparak, gıda krizinin önüne geçmeyi hedefliyor.
İlgili haber: Ukrayna Büyükelçisi Bodnar: Elimizde Rusya’nın Ukrayna’dan çaldığı tahılları Türkiye’nin bazı limanlarına taşıdığına dair bilgiler var

HULUSİ AKAR: İSTANBUL’DA BİR HAREKAT MERKEZİ KURULMASI KONUSUNDA GENEL BİR ANLAYIŞ VAR

Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ile görüşmelerin sağlandığını aktaran Akar, “Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl gemilerinin emniyetli bir şekilde ulaşımlarının sağlanması için yapılması gerekenler de görüşüldü. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedildi. İstanbul’da bir harekat merkezi kurulması konusunda genel bir anlayış var” açıklamasını yaptı.

Söz konusu görüşmeleri ele alan Akar, “Arkadaşlarımız görüşmeden memnun şekilde ayrıldı hatta jest olarak ‘Azov Concord’ isimli Türk gemisinin Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılabileceğine yönelik de bilgi verildi” dedi. Tahıl koridoru hususunda olumlu gelişmelerin olabileceğini işaret eden Bakan Akar, “Önümüzdeki günlerde Ukrayna ile yapacağımız, bununla birlikte BM yetkilileri ile yaptığımız temaslar var. Bunların sonunda olayı bir noktaya getirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde somut adımlar atılabileceğini, olumlu gelişmeler olabileceğini değerlendiriyoruz. Geldiğimiz noktada tarafların olaya olumlu baktığını görüyoruz. Bu konuda beklentimiz olumlu. Beklentimiz, bir an önce tahıl yüklü gemilerin limanlardan emniyetli, ayrılması güvenli bir seyri müteakip hedeflerine emniyetli bir şekilde varmaları. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“RUSYA VE UKRAYNA’NIN TÜRKİYE’YE CİDDİ BİR GÜVENİ VAR”

Türkiye’nin her iki ülkedeki ilişkisine dikkat çeken Bakan Akar, “Burada savaşan iki taraftan bahsediyoruz. Herkes her türlü olasılığı, ihtimali düşünüyor. Biz de kolaylaştırıcı rol üstlenmiş bulunuyoruz. Arkadaşlarımız taraflarla konuşup istenmeyen bir durum oluşmadan işin planlandığı şekilde gerçekleşmesi için çalışıyorlar. Türkiye kendisine düşen görevleri yerine getiriyor. Tarafların Türkiye’ye ciddi bir güveni var” dedi.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİNE OLUMLU BAKMIYOR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği sürecine değinen Akar, şunları dile getirdi:

Terörle mücadele konusunda azimli, kararlı olduğumuzu, terörü bitirmek için faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımızı, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik. İsveç, Finlandiya bağlamında da bunu vurgulayarak hassasiyetimizi dile getirdik. Bunun önemli olduğunu belirttik. Bu konudaki beklentilerimizin neler olduğunu açık ve net şekilde ortaya koyduk”

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik sürecine girmesinin ardından bölücü terör örgütü PKK’ya çok açık bir şekilde destek verildiğini belirterek, söz konusu karara olumlu bakmadığını açıklamıştı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olabilmesi için 30 NATO müttefiki ülkeden onay alması gerekiyor. İsveç ve Finlandiya Ankara’ya heyet göndermişti. Yetkililerin Türkiye’yi ikna çalışmaları sürüyor.