Mevlüt Çavuşoğlu: Sürdürülebilir ateşkesin tesis edilmesi gerekir

Güncel
Ömer Kaya
10 Mart 2022, 16:03
Ömer Kaya
10 Mart 2022, 16:03

Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal ve saldırı girişiminde bulunmasının ardından taraflar, teknik diplomasi masasına Rusya’nın diretmesiyle Belarus’ta oturmuştu. Rusya’nın işgali ve saldırılarını kabul etmemesi ve Ukrayna’nın hiçbir talebinin dikkate alınmaması nedeniyle müzakereler sonuçsuz kaldı. Bugün, savaşın başlangıcının ardından taraflar ilk olarak hükumetler arası bir toplantıyı Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Antalya Diplomasi Forumu öncesinde, Antalya Belek’te düzenlenen Ukrayna-Türkiye-Rusya Dışişleri Bakanları arasındaki üçlü format toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Ukrayna Dışişleri Dmıtro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ayrı ayrı açıklama yaptı. Tarafların müzakerelerde bir sonuç alamadığı ifade edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin ardından kameralar karşısına geçerek gündemdeki konuları değerlendirdi.

Antalyada 3lü zirve sonrası Bakan Çavuşoğlundan açıklama

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ATEŞKESİN TESİS EDİLMESİ GEREKİR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin amacının bölgedeki barış ve huzuru yeniden tesis etmek olduğunun ifade ederek, “Tabii bunun için sürdürülebilir bir ateşkesin tesis edilmesi gerekir. Özellikle insani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini bir kez daha vurguladık” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Barışa ihtiyacın en fazla olduğu bu zamanda, Antalya Diplomasi Formu marjında Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarım Lavrov ve Kuleba’yla üçlü formatta görüştük. Temennimiz bölgemizde barışın yeniden tesis edilmesi. Rusya ile Ukrayna arasında diplomasinin işletilmesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

İki taraf da Türkiye’nin toplantıda bulunmasını özellikle istedi. Bugün bu görüşmede Türkiye’nin ulusal pozisyonunu saklı tutmakla birlikte, iki tarafın da talebiyle kolaylaştırıcı rol üstlendik. Özellikle insani boyutun önceliğine dikkat çektik. Her gün yıkım artıyor, gözyaşı, akan kan artıyor. Savaşın ortasında kalan sivillerin de bir an önce kurtarılması gerektiğinin altını çizdik. Bunun için sürdürülebilir ateşkese gerek var. Sürdürülebilir ateşkes tesis edilene kadar insani ateşkesin sahada da işlemesi gerekiyor. Özellikle insani koridorların hiçbir engelle karşılaşmadan açık tutulması gerektiğini vurguladık. Sahada durumların farklı olduğunu vatandaşlarımızı tahliye ederken yaşadık. Toplantıda Mariupol’dan bir insani koridor açılması gerektiğini vurguladık.

Elbette bir görüşmede mucizeler beklenmemelidir. Siyasi seviyedeki bu toplantı önemli bir başlangıçtır. Bu toplantının liderler düzeyinde gerçekleşmesi de gündeme geldi. Ukrayna tarafı Zelensky’nin böyle bir toplantıya hazır olduğunu, Lavrov da Putin’in prensip olarak buna karşı olmadığını söyledi.