Meksika'da Osmanlı torunu Vali Meneses: Türkiye ile ittifakımızı güçlendirecek ilk adımı TİKA ile attık

Güncel
Ömer Kaya
17 Ocak 2022, 13:57
Ömer Kaya
17 Ocak 2022, 13:57

Meksika Hidalgo Eyalet Valisi Omar Fayad Meneses, Türkiye Cumhuriyeti ile iyi ilişkiler kurmak istediklerini ve buna yönelik adımlar attıklarını ifade etti. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Ümit Naci Yorulmaz, dedesinin Osmanlı kimliği taşıdığını belirtmesiyle tanınan Eyalet Valisi Hidalgo ile görüştü. Ziyarette; Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi Tahsin Timur Söylemez, TİKA Meksika Ofisi Koordinatörü Fatih Abdi Çetin’den oluşan heyet, Hidalgo Eyalet Valisi ve eski Federal Milletvekili Senatör Omar Fayad Meneses ile bir araya geldi.

Latin Amerika ülkesi Meksika’da yaptığı faaliyetler ve üst düzey ziyaretlerle Türkiye-Meksika ilişkilerinin ilerletilmesine katkı sağlamayı sürdürüyor. TİKA Başkan Yardımcısı Ümit Naci Yorulmaz, birçok açılış yapmak ve üst düzey görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla Meksika’ya ziyarette bulundu.

“TÜRKİYE İLE İTTİFAKIMIZI GÜÇLENDİRECEK İLK ADIMI ATTIK”

Vali Hidalgo, görüşme sonrasında, eyaletin Apan ve Huichapan belediyelerinde bulunan yaşlı bakımevlerinde TİKA tarafından kurulan fizik tedavi merkezlerinin açılışı yapıldı. AA’da yer alan habere göre, açılış töreninde konuşan Meneses, Türkiye-Meksika ittifakını güçlendirecek ve sağlamlaştıracak ilk adımın TİKA eliyle atıldığını dile getirdi.

Bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarında yapılacak iş birliğiyle ilişkilerin geliştirileceğini söyleyen Meneses, “Dedemin Osmanlı kimliği vardı. Türkiye ve Meksika kültürleri arasında çok önemli benzerlikler var ve bu benzerlikler, Osmanlı İmparatorluğu’nun yönettiği bazı bölgelerden Meksika’ya gerçekleşen göçlerle taşındı ve böylece Meksika kimliğinin de bir parçası oldu.” dedi. Öte yandan, Büyükelçi Söylemez de Meksika ve Türkiye’nin ticaret hacminin her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Resim

TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz ise, son 5 yılda TİKA tarafından Meksika’da gerçekleştirilmiş projelere atıfta bulunarak, “TİKA, bu anlamda üzerine düşen vazifeyi yapmaya hazırdır ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitim, sağlık, tarım, altyapı ve benzeri alanlarda iş birliklerine devam edecektir.” dedi. Diğer yandan, TİKA Başkan Yardımcısı Yorulmaz, ziyarette Oaxaca hükümeti yetkilileriyle görüşmesinin ardından TİKA tarafından Oaxaca eyaletinde sağlık erişimi kısıtlı topluluklara hizmet vermek üzere tasarlanan tıbbi ekipmanı ve Mobil Klinik aracını Oaxaca makamlarına teslim etti.