Mehmetçik, Kosova'daki Mamuşa Aile Sağlığı Merkezini yeniledi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Mart 2021, 13:00
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Mart 2021, 13:00

Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyet Başkanlığı tarafından, Kosova’nın tek Türk belediyesi Mamuşa’da bulunan Aile Sağlık Merkezinin laboratuvarı yenilenerek törenle hizmete açıldı.

Mamuşa Aile Sağlığı Merkezi Laboratuvarı, dün Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından yenilendi. Projesinin açılışına Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Serdar Özaydın, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Savaş Yanar, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, milletvekilleri Fidan Brina Jılta ve Enis Kervan, TİKA Kosova Koordinatörü Cihan Dinçer ve belediye ile sağlık merkezi çalışanları katıldı.

TÜRK ASKERİNDEN KOSOVA’NIN TEK TÜRK BELEDİYESİNDEKİ MERKEZE DESTEK

Kosova basınında yer alan haberlere göre proje kapsamında Mamuşa Aile Sağlığı Merkezine toplam 30 bin Euro değerinde: Santrifüj Cihazı, Kan Sayım Cihazı, Mikroskop, Su Distilasyon Cihazı, Kan Alma Koltuğu, çeşitli dolap ve ofis malzemeleri alındığı ve laboratuvarın fiziki şartlarının iyileştirildiği aktarıldı.

Mamuşa Aile Sağlığı Merkezi Laboratuvarı Mehmetçik Tarafından Yenilendi

“TÜRKİYE’NİN KOSOVA’YA YARDIMLARI DEVAM EDECEK”

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Mamuşa Aile Sağlığı Merkezi Laboratuvarı töreninden, Türkiye’nin Kosova’ya her alanda yardımlarının devam edeceğini belirtti. Büyükelçi Sakar, “Türk askeri sadece Türkiye’yi korumakla kalmıyor. Afganistan’dan Kosova’ya, Somali’ye kadar barışa, istikrara, kalkınmaya katkıda bulunuyor.” diyerek Kosova’da tek Türk Belediye Mamuşa’ya destek olmasının ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

KOSOVA’YI KURTARAN NATO OPERASYONUNUN 22’NCİ YILDÖNÜMÜ

Büyükelçi Çağrı Sakar ayrıca sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“Dün Kosova’yı kurtaran NATO operasyonun 22’nci yıldönümüydü. Türk askeri de burada, Kosova’nın ve Kosova Halkı’nın yanında, gerçekleştirdikleri projelerle Kosova-Türkiye arasındaki dostluğa katkı sağlamaktadır.”

Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç ise Türk Temsil Heyeti’nin geçen yıl Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye en modern ambulansların bağışlandığını da hatırlatarak bu desteği için Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığına teşekkür etti.