Mariupol'de Kanuni Sultan Süleyman Camisine sığınan 50 kişi tahliye edildi

Güncel
Ömer Kaya
17 Mart 2022, 11:22
Ömer Kaya
17 Mart 2022, 11:22

Mariupol’de Kanuni Sultan Süleyman Camisine sığınan 50 kişi tahliye edildi. Kanuni Sultan Süleyman Camisi Dernek Başkanı, Türk iş adamı İsmail Hacıoğlu, bugün CNN’e yaptığı açıklamada, Mariupol’deki camiden ve yakındaki evlerden 50 kişinin tahliye edildiğini bildirdi ve bu insanların kendi araçlarıyla ve minibüslerle çatışma bölgesinden çıkış yaptığını belirtti. Tahliye edilenler arasında Türk vatandaşları ve bölgedeki diğer insanlar yer alıyor.

Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminde bulunan, sivilleri katleden Rusya, saldırının 20. gününde Ukrayna’nın şehirlerini bombalamaya devam ediyor. Bombardıman devam etse de Rusya ordusu karadan hiçbir ilerleme kaydedemedi. İşgalci Rusya, son günlerde en büyük bombardımanı Mariupol’de uygulamaya koydu. İşgalci Rus güçleri, Mariupol’de kontrol ettikleri bölgelerde halkın tahliye edilmesine izin vermiyor. Sivilleri hedef almayı sürdürüyor. Türkiye’de de gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman Camisi’nde mahsur kalan mağdurlar halen camide ve bombardıman altındaki şehirde mahsur kalmış durumda. EkoAvrasya Ukrayna Derneği Başkanı, Kanuni Sultan Süleyman Camisi Dernek Başkanı Türk iş adamı İsmail Hacıoğlu, bugün CNN’e verdiği demeçte, Mariupol’deki camiden ve yakındaki evlerden 50 kişinin tahliye edildiğini bildirdi. 

“RUS UÇAKLARI HALEN ŞEHRİ BOMBALIYOR”

EkoAvrasya Ukrayna Derneği Başkanı, Türk iş adamı İsmail Hacıoğlu, “Bir kısmı Zaporijjya’ya ulaştı. Rus askerlerinin beklettiğini bir diğer kısım insanda şu anda ulaşmaya çalışıyor. Bizim listemizdeki 30 civarı insan halen camide beklemekte. 70 civarında da şehrin farklı yerlerinde, sığınaklarda bekliyor. Bu insanların camide toplanması için ulaşmaya çalışıyor. Şehir içinde aşırı çatışmalar var. Rus uçakları şehri bombalıyor. Araçların şehirde dolaşması tehlikeli. Ne kadar sivil araç varsa hepsine çağrı yaptık çünkü konvoylar şehri terk etmeye devam ediyor.

“RUSLAR, 30 OTOBÜS VE 10 TIRLIK KONVOYUMUZUN GEÇİŞİNE İZİN VERMİYOR”

Bizim 30 otobüs ve 10 TIR’dan oluşan konvoyumuzun şehre girişine Ruslar izin vermiyor. Berdyansk’ta halen bekliyorlar. Mariupol’e 10 km kalana kadar Rusların kontrolünde. Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu ve Büyükelçimizin girişimleriyle cami bölgesi biraz daha kontrol altında. Her iki tarafa da iletildiği için korunaklı.