Mariupol'de işgalci Rus güçleri, sivilleri tahliye edecek olan otobüslerin girişine izin vermiyor!

Güncel
_QHA Ankara
15 Mart 2022, 23:10
_QHA Ankara
15 Mart 2022, 23:10

Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminde bulunan, sivilleri katleden Rusya, saldırının 20. gününde Ukrayna’nın şehirlerini bombalamaya devam ediyor. Bombardıman devam etse de Rusya ordusu karadan hiçbir ilerleme kaydedemedi. İşgalci Rusya, son günlerde en büyük bombardımanı Mariupol’de uygulamaya koydu. İşgalci Rus güçleri, Mariupol’de kontrol ettikleri bölgelerde halkın tahliye edilmesine izin vermiyor. Sivilleri hedef almayı sürdürüyor. Türkiye’de de gündeme gelen Kanuni Sultan Süleyman Camisi’nde mahsur kalan mağdurlar halen camide ve bombardıman altındaki şehirde mahsur kalmış durumda. Bugün, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgeden tahliyelerin başladığını ve kısa bir zamanda Mariupol’deki sorunun da çözüleceğini dile getirdi.

EkoAvrasya Ukrayna Derneği Başkanı, Türk iş adamı İsmail Hacıoğlu, Kırım Haber Ajansına bölgedeki son durumu bildirdi. Mariupol’deki tahliye sürecine dair bilgileri paylaşan Hacıoğlu, Mariupol’de mağdur durumda olan, iletişimde oldukları hemen hemen 300’e yakın insanın bulunduğu kaydetti. İsmail Hacıoğlu, Rusya’nın saldırıları devam ettiği sürece oradaki insanların güvenlik endişesinin devam ettiğini vurguladı.

“MARİUPOL’E 70 KM MESAFEDE SİVİLLERİ TAHLİYE ETMEK İÇİN 30 OTOBÜS BEKLİYOR”

Türk iş insanı İsmail Hacıoğlu, Kırım Haber Ajansına bölgedeki durumu anlattı:

“Mariupol’e 70 km mesafe uzaklığında, bekleyen 30 tane otobüs var. TIRlar var, insani yardım malzemesi getirmek amacıyla orada bulunuyorlar. Bunların içeriye geçmesine Ruslar tarafından izin verilmiyor. Geçemedikleri için de oradaki mağdur olanlar, yardımımızı alamıyor. Camide hemen hemen 300’e yakın insan var. Camide toplanmışlar, öğrenciler falan. Yük ise TIR’da. Ruslar şehre sokmuyor. Ukrayna’nın kontrol ettiği bölgelerden rahatlıkla geçtiler. Şehirden bugün 3 bine yakın araç çıktı. Bunlar sivil araçlar. Şehirden çıkışa izin var ama şehre girmek yasak. Bizim insanlarımız şu anda orada bekliyorlar camide. Bazıları ise bugün sivil araçlarla şehirden çıktılar. Ama herkesin aracı yok. Aracı olanlar zaten çıkıyorlar. Olmayanlar da şehirde otobüsleri bekliyorlar. Bizi de içeriye sokmuyorlar ki gidip vatandaşlarımızı alalım. İnsanlar orada kısıtlı imkanlarla yaşıyor. Yemek ve içecekleri kısıtlı.

Mariupol/ Kanuni Sultan Süleyman Camii

Sivilleri tahliye etmek için otobüslerin beklediğini ancak, Rus güçlerinin otobüslerin geçişine izin vermediğini kaydeden Hacıoğlu, şunları kaydetti:

Onların güvenlik kaygıları var asıl. Şehir devamlı hem karadan hem de havadan bombalanıyor. Şehrin içinde çatışmalar var. Şehrin içine kadar giren Ruslar var ve Ukrayna ordusu onlarla çatışıyorlar. Burada insan hayatı ipliğin ucunda ne yazık ki. Çok tehlikeli bir pozisyon var burada. Havadan uçakla her yeri bombalıyorlar. Binanın ne olduğuna bakmıyorlar. Hastaneyi de okulları da konutları da vuruyorlar. Mesela, tanklar, 9 katlı binaya çevriliyor ve vuruyor. Bunlar sosyal medyada görünen olaylar…

Şehirleri görüyorsunuz zaten perişan ettiler. Şehirleri tahrip ettiler. Mahalleler oturamayacak hale geldi. Devlet binaları vuruluyor; her şeyi vuruyor. Yani amaçları topyekun yok etmek, yok etmek için gelmişler adeta. Şu anda manzara bundan ibaret. Caminin içerisinde insanların olduğu Ruslara bildirildi. İnsanlar vurulmasın diye. İnsanlar şu anda bekliyorlar. Mesele Türkiye olmasa çözülmeyecekti zaten. Türkiye’nin baskısıyla çözüldü. İnşallah yarın otobüslerin girişine izin verilir ve mesele çözülürse, oradaki insanlarımızı alacağız.

MARİUPOL’DE 350 BİN SİVİL MAHSUR KALDI: RUS GÜÇLERİ SİVİLLERİN ÇIKMASINA İZİN VERMİYOR!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mariupol’deki Rus kuşatması altında olan Türk vatandaşlarının tahliyesine ilişkin, bugün yaptığı açıklamada, “Bugün ya da yarın güzel haberleri bekliyoruz” demişti.

Edinilen bilgiye göre, Mariupol Belediye Başkanı Danışmanı Petro Andriuşçenko, “Rus saldırılarının başlamasının ardından ilk 3 günde 690 bin kişi tahliye edildi. Ancak 1 Mart’tan bu yana 350 bin kişi de kentte mahsur kaldı” dedi. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç ise yaptığı açıklamada, Mariupol’a yönelik bombardımanda 2 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etmişti.

Mariupol’de 350 bin kişi mahsur