Litvanya: Çin'in hangi tarafta olduğunu görene kadar AB ile Çin zirvesi iptal edilmeli

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 22:03
qha muhabir
17 Mart 2022, 22:03

Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı, 16 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Avrupa Birliğinin Çin ile planlanan zirveyi, Çin yönetiminin Ukrayna konusunda hangi tarafta olduğunu görene kadar iptal etmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği, Çin ile arasında artan gerilimi azaltmak için 1 Nisan’da üst düzey bir çevrimiçi toplantı düzenlemeyi planlıyor. Ancak Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mantas Adomenas, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya karşı Çin’in savaşa karşı net olmayan tutumuna işaret ederek şu an Çin ile normalleşme zamanı olmadığını söyledi.

Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Washington ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Değerlendirmemize göre, şu an bunun hiç zamanı değil. Son gelişmeler göz önüne alındığında, Çin’in hangi tarafta olduğunu görene kadar zirve iptal edilmeli veya en azından önemli ölçüde ertelenmeli” dedi.

Çinlilere ciddi olduğumuzu göstermenin zamanı geldi” diyen Mantas Adomenas, “Çin, bir yandan Rusya’yı desteklerken bir yandan da Batı’nın ticaret fırsatlarından yararlanan ve herhangi bir sonuçla yüzleşmek istemeyen belirsiz rolü oynamayı sürdürmemeli” ifadelerine vurgu yaptı.