Lavrov, Antalya'daki üçlü zirvenin ardından açıklama yaptı

Güncel
Ömer Kaya
10 Mart 2022, 16:53
Ömer Kaya
10 Mart 2022, 16:53

Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal ve saldırı girişiminde bulunmasının ardından taraflar, teknik diplomasi masasına Rusya’nın diretmesiyle Belarus’ta oturmuştu. Rusya’nın işgali ve saldırılarını kabul etmemesi ve Ukrayna’nın hiçbir talebinin dikkate alınmaması nedeniyle müzakereler sonuçsuz kaldı. Bugün, savaşın başlangıcının ardından taraflar ilk olarak hükumetler arası bir toplantıyı Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Antalya Diplomasi Forumu öncesinde, Antalya Belek’te düzenlenen Ukrayna-Türkiye-Rusya Dışişleri Bakanları arasındaki üçlü format toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Ukrayna Dışişleri Dmıtro Kuleba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ayrı ayrı açıklama yaptı. Tarafların müzakerelerde bir sonuç alamadığı ifade edildi. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, üçlü görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat 2022’de başlattığı işgal girişimi ve saldırısı kapsamında tarafların müzakere süreci, Türkiye’nin yoğun diplomatik çabaları sonucu ve ev sahipliğinde bugün Antalya’da gerçekleşen tarihi zirve ile devam etti. Zirvenin hemen ardından ilk açıklama Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’dan geldi. Ukrayna’daki savaşı bitirmek, sivillerin katledilmesini dindirmek, topraklarının işgalden kurtarılması için zirveye katıldığını vurgulayan Ukraynalı Bakan, zirvede ateş konusunda bir ilerleme kaydedilemediğini ve görüşmelerin devam edeceği ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un üçlü görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında hayli gergindi. Lavrov, sorulan soruların büyük bir çoğunluğunu cevaplamadı ve Rus tezlerini devam ettirdi. Lavrov, Belarus’taki Rus heyetinin müzakerelerdeki dayatmacı tutumunu devam ettirdi ve bu nedenle ilerleme sağlanamadı. Bakan Lavrov, Rusya devlet başkanı Putin’in Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile “görüşmekten kaçınmadığını” ancak gerekli gördüğünde bunun gerçekleşeceğini ifade etti.

Sergey Lavrov, ateşkes kararı alınmadığını, bunun “zaten gündemde olmadığını” belirterek, insani koridorlar hususunda görüşülebileceğini ileri sürdü. Lavrov, yaptırımlarla ilgili soruyu, “Bu sorunu çözeceğiz, öyle çözümleyeceğiz ki bir daha asla Batılı ortaklarımıza bağımlı olmayacağız. Burada şirketler de siyasi saldırının kurbanı oldular. Biz öyle bir tedbir alacağız ki, benzer duruma bir daha düşmeyeceğiz. Hiç kimse, ileride ekonomimize karşı adım atamaz hale gelecek.” dedi.

LAVROV, RUS İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK ZULMÜNÜ “YALAN” OLARAK NİTELENDİRDİ

Rusya’nın işgali altında bulunan Melitopol kentinde bugün Zaporijjya Bölge Meclisi üyesi, Kırım Tatarı Leyla İbragimova’nın işgalcilerce alıkonulduğu bildirilmişti. Basın konferansında Lavrov’a soru soran Kırım Tatar gazeteci Osman Paşayev, Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik politikasına dikkat çekerek, “Bay Lavrov, Rusya’nın güya barış getirdiği her yerde işkence, insan kaçırmalar meydana geliyor. Kırım’da da bu tür olaylar yaşandı; yaklaşık 200 Kırım Tatarı alıkonuluyor aralarında KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal da yer alıyor. Şimdi ise işgal altındaki Melitopol’de Zaporijjya Bölge Meclisi üyesi, Kırım Tatarı Leyla İbragimova kaçırıldı. Sekiz yıl boyunca kadınları kaçırmadınız ama artık yeni seviyeye geçtiniz. Türk meslektaşlarımın Rusya’nın 8 yıldır Kırım Tatarlarına karşı yürüttüğü politikasını bilmesi çok önemli. Buna ne cevap vereceksiniz?” sorusunu sordu.

Paşayev’e cevap veren Lavrov, Paşeyev’in bahsettiği olayı “yalan haber” olarak nitelendirdi. İlgili olay hakkında bir bilgiye sahip olmadığını söyleyen Lavrov, Rus propagandasının Kıyiv yönetimi hakkında uydurduğu yalanları anlatmaya başladı.