Kuzey Makedonya Başbakanı: Rusya ile çalışmak AB'ye alternatif değil

17 Kasım 2019, 18:59

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Rusya’yla ekonomik iş birliğini genişletme girişimlerinin AB’nin (Avrupa Birliği) ülkesine üyelik müzakerelerine başlama tarihi vermeyi reddetmesine bir cevap olmadığını söyledi.

Balkan Insight’ın aktardığına göre Zoran Zaev 14 Kasım 2019 Perşembe günü Üsküp’te Rusya-Kuzey Makedonya ekonomi forumuna verdiği bir demeçte, Rusya ile ticarette hükûmetler arası bir komisyonun yeniden etkinleşmesinin ülkesinin Avrupa-Atlantik entegrasyonuna alternatif aradığı anlamına gelmediğini dile getirdi.

Zaev gazetecilerin bunun Üsküp’ün geçen ay Avrupa Konseyi’nin ülkesinin AB üyelik müzakerelerine başlama tarihi verememesi konusundaki tepkisi olup olmadığını sormasına cevaben, “Bu bir mesaj değil. Standartlarımızı geliştirmek için çalışıyoruz. İnsanlarımıza fayda sağlamak için her şeyi yapıyoruz” dedi.

KUZEY MAKEDONYA, AB’NİN KIRIM’IN İŞGALİNE İLİŞKİN YAPTIRIMLARINA KATILMAYACAK

“AB’ye ve NATO’ya alternatif yok” diyen Zaev, ülkenin aynı zamanda Rusya ve Çin gibi ülkelerin yanı sıra, henüz keşfedilme potansiyeli olmayan Asya ve Orta Doğu ülkeleriyle ekonomik bağlarını iyileştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kuzey Makedonya Başbakanı aynı zamanda komşu ülke Sırbistan gibi Brüksel’in Ukrayna krizine karşı başlattığı AB’nin Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlarına katılmayacağını duyurdu.

Perşembe günü forumda konuşan Zaev, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Aleksei Gruzdev başkanlığındaki Rus heyetiyle de görüştü.

AB
Avrupa Birliği
Balkanlar
Kuzey Makedonya
Rusya
Bunlara da bakın: