Kosova Başbakanı Kurti: Hükumet, Kosova'nın bölünmesi amacı taşıyan bir anlaşma yüzünden düşürülüyor

26 Mart 2020, 16:03

Kosova’da aylar süren siyasi krizden sonra 3 Şubat 2020’de kurulan Albin Kurti hükumeti için bugün mecliste güvenoyu oturumu yapıldı. Kurulan hükumetin ortaklarının ayrılmasının ardından Başbakan Albin Kurti hükumetinin güvenoyu alamayarak düşmesi bekleniyor. Olayın perde arkasında ise Başbakan Kurti’nin Kosova ile Sırbistan arasında gerçekleşmesi planlanan “toprak anlaşmasına” yanaşmaması yatıyor.

KOSOVA HÜKUMETİNDE YAPRAK DÖKÜMÜ

Kosova devlet televizyonu RTK ( Radyo Televizyon Kosovo), 19 Mart 2020 tarihinde yeni kurulan hükumetin ortaklarından LDK (Kosova Demokratik Birlik) Partisinin, Kosova Başbakanı Albin Kurti hükumetinden çekildiğini açıklamıştı.

BAŞBAKAN KURTİ’DEN KOSOVA MECLİSİNDE DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

Bugün Kosova Meclisinde yapılan oturumda konuşan Başbakan Albin Kurti, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ile görüşmesini anlatarak; ABD’de Sırbistan ile anlaşmaya varılmasının gündemde olduğunu bildirdi. Kurti, “Hükümet  Kosova’nın bölünmesi amacı olan bir anlaşma yüzünden düşürülüyor. Bir anlaşmanın olduğundan eminim ve bunu Cumhurbaşkanı Thaçi de bizzat teyit etti” ifadelerini kullandı.

Albin Kurti, konuşmasında, meclisin, hükumetin düşürülmesi amacıyla değil koronavirüsün önlenmesi amacıyla toplanması gerektiğini bildirdi.

KOSOVA’DA HÜKUMET 3 ŞUBAT 2O2O’DE KURULMUŞTU

Kosova’da, 6 Ekim 2019’da gerçekleşen genel seçimlerden bu yana yeni hükumet bir türlü kurulamıyordu. Yeni hükumet, nihayet 3 Şubat 2020 tarihinde, meclisteki Vetëvendosje (Kendin Karar Al) Hareketi ve Kosova Demokratik Birliği (LDK) partilerinin anlaşmasıyla kurulmuştu.


Albin Kurti
hükÛMET
Kosova
Bunlara da bakın: