Kocaeli Kefken açıklarında bulunan mayın SAS timlerince imha edildi

Güncel
Ömer Kaya
06 Nisan 2022, 16:58
Ömer Kaya
06 Nisan 2022, 16:58

Rusya’nın Karadeniz’e bıraktığı serseri mayınlar, Türkiye kıyılarına vurmaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, Kefken açıklarında tespit edilen mayının SAS timleri tarafından emniyetli bir şekilde imha edildiğini açıkladı.

Karadeniz açıklarında Rusya’nın bıraktığı mayınlar bulunmaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, SAS timlerinin müdahale ettiğini duyurdu. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kefken açıklarında deniz karakol uçağı tarafından bir mayının teşhis edilmesinin ardından bölge emniyete alınarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı SAS timleri sevk edildi.

Bakanlık, söz konusu cismin deniz karakol uçağı tarafından mayın olduğunun teşhis edildiğini dile getirerek, “Kefken açıklarında tespit edilen mayın SAS timleri tarafından emniyetli bir şekilde imha edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Sualtı Savunma Grup Komutanlığı, Rusya’nın Karadeniz’e bıraktığı serseri mayınlarla ilgili 26 Mart 2022’de İstanbul Boğazı açıklarında işlem yaptı. Ardından 28 Mart 2022’de İğneada açıklarında mayın tespiti yapılmıştı. Son olarak bugün Kocaeli’nin Kefken ilçesi açıklarında mayın tespit edildiği öğrenildi. Bölge hemen seyir güvenliği açısından emniyete alındı.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi. Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.