Klasik Türk müziği sanatçısı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hayata gözlerini yumdu

Güncel
Ömer Kaya
23 Aralık 2021, 10:23
Ömer Kaya
23 Aralık 2021, 10:23

Klasik Türk müziğine verdiği eserlerle tanınan, ünlü bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 95 yaşında yaşamını yitirdi.

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 95 yaşında hayatını kaybetti. TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş, usta sanatçının vefatını sosyal medya hesabından duyurdu. Aynı zamanda devlet sanatçısı olan Yavaşça’nın vefatı sevenlerini yasa boğdu.

Vefata ilişkin, Cumhurbaşkanlığı klasik Türk müziği ses sanatçısı İbrahim Suat Erbay, “Türk müziğinin bir devri daha bitti. Türk musikisinin önde gelen fem-i muhsinlerinden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamızın irtihal haberini aldım. Sevenlerine baş sağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ÜNLÜ SANATÇI PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA KİMDİR?

Türk Müziğinin en önemli besteci, ses sanatçısı, duayen hocası Prof. Dr. Mehmet Alaeddin Yavaşça, aynı zamanda tıp doktoruydu. Yavaşça, 1 Mart 1926’da Kilis’te dünyaya geldi. “Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok/Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok” sözlerinin bestecisi usta sanatçı, 95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdırdı. Aynı zamanda hekim de olan Yavaşca, eserlerinin 82’sini görev yaptığı hastanelerde besteledi.

Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca vefat etti - 23.12.2021,  Sputnik Türkiye