KKTC'nin kuruluşunun 38. yıl dönümü

Güncel
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 10:20
Ömer Kaya
15 Kasım 2021, 10:20

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 38. kuruluş yıl dönümü kutlanıyor. 15 Kasım 1983 yılında bağımsızlığına kavuşan KKTC’de dün Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Mezarı’nda tören düzenlendi. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bağımsızlığın yıldönümünde, kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı rahmetle andı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 38’inci kuruluş yıl dönümünü kaydediliyor. KKTC’nin bağımsızlığı için can veren şehitler rahmetle anılıyor. 14 Kasım 2021 tarihinde Kıbrıs Türklerinin lideri merhum Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Mezarı’nda tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Faiz Sucuoğlu, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, GKK Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman; Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve bazı bakanlar da katıldı.

Törende anıta çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tatar tarafından Anıt Özel Defteri’nin imzalanmasıyla tören sona erdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bağımsızlığın 38. yıldönümünde, Kıbrıs Türklerinin unutulmaz lideri Rauf Denktaş’ı anarak, “Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile … Cumhuriyetimizin 38. yılında Cumhurbaşkanımızı rahmet, sevgi ve özlemle anıyorum… mekanı cennet olsun” mesajını paylaştı.

RAUF RAİF DENKTAŞ

Hayatını Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığına adayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 9 yıl önce hayata veda etti. Kıbrıs’ta Türk varlığı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşu için verdiği mücadele ile hafızalara kazınan Denktaş için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından bir anma mesajı yayımlandı.

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinde önemli bir yeri olan Rauf Raif Denktaş, ömrü boyunca bağımsızlık için mücadele etti. Hayatı, fikirleri ve siyaset sahnesindeki mücadelesiyle gelecek nesillere ışık tutan Denktaş, Türkiye ve Türk dünyasında her zaman saygıyla karşılandı.

KIBRIS TÜRKLERİNİN VAROLUŞ MÜCADELESİ VE ŞANLI ERENKÖY DİRENİŞİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinde önemli bir yeri olan Erenköy Direnişi, adanın batısındaki Erenköy’de Kıbrıs Türklerinin, Rumların saldırılarına karşı koyup geri püskürtmeleriyle tarihe geçti. 1963’te Kıbrıs Türklerini hedef alan Kanlı Noel Katliamından önce ve sonra bu bölge, Anamur üzerinden Türkiye’yle kurulan ikmal hattının köprü başı konumundaydı. Silah ve mühimmat ikmalinin yanı sıra Türkiye’de eğitim gören Kıbrıs Türkü öğrenciler 30-31 Mart 1964 tarihinden itibaren gruplar halinde adaya bu güzergâh üzerinden intikal etmişlerdi. 1958-1964 yılları arasında Türkiye’den getirilen silahlar Yeşilırmak üzerinden Ada’nın çeşitli bölgelerine Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) mensuplarınca ulaştırılıyordu. 1964 yılında Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlılar Erenköy bölgesine saldırı başlatınca, 5-10 Ağustos 1964 tarihleri arasında çarpışmalar yaşandı. Çevredeki Türk köylerinin sakinleri Erenköy’e sığınmasının ardından 8 Ağustos günü Rumlar taarruza geçince, bu tarihte 16.15 sıralarında iki Türk uçağı uyarı uçuşu yaptı.

Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak gönderilen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, F-100 uçağının uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürülmesinin akabinde paraşütle atlamayı başardı, ancak Rumlar tarafından esir alındı. Topel, uluslararası savaş hukukunun esirleri kapsayan maddelerine aykırı olarak yapılan işkenceler sonucu şehit edilerek Cumhuriyet döneminin ilk hava harp şehidi oldu. Rumların saldırılarına cevaben bu sefer 9 Ağustos günü 64 Türk uçağının müdahalesiyle çatışmalar son buldu ve Rumlar geri çekildi. 10 Ağustos günü de ateşkes imzalandı. Kıbrıslı Türklerin bu destansı savunması “Şanlı Erenköy Direnişi” olarak tarihe geçti.