KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan artan cami saldırılarına tepki: Rum zihniyetinin değişmediğinin göstergesi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2021, 23:33
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2021, 23:33

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamları, Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi’ne yapılan saldırıya tepki gösterdi. Rum kesimindeki camilere yönelik saldırı artışının tesadüfi olamayacağını vurgulayan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Rum vandalizmi ve zihniyeti devam ediyor.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi’ne yönelik kundaklama ile bugün yazılı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs konusuna ilişkin anlaşmaya yönelik olarak Rum tarafına diyalog çağrıları sürerken, Larnaka Büyük Camisi’nin kundaklanarak yakılmak istenmesini şiddetle kınadı. Tatar, saldırıya ilişkin “Rum vandalizmi ve zihniyeti devam ediyor.” dedi.

“CAMİLERE SALDIRILARIN ARTMASI TESADÜFİ DEĞİL”

Öte yandan Tatar, Rum yönetiminin yoğun bir şekilde silahlanması ve Doğu Akdeniz’deki gerginliği tırmandırmaya yönelik faaliyetleriyle provokasyonlarının sürdüğüne değinerek Rum kesimindeki camilere yönelik saldırıların artmasının da tesadüfi olamayacağına dikkat çekti.

“FAİLLERİN HALA BULUNAMAMIŞ OLMASI DİKKAT ÇEKİCİ”

Daha önceki saldırıların faillerinin hala bulunamamış olmasının dikkat çekici çekici olduğunu vurgulayan Tatar şunları kaydetti:

“Limasol’da bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camii, 2020 yılının haziran ayında yakılmak istenirken, 27-29 Nisan 2021 tarihinde Cenevre’de yapılan gayriresmi 5+BM toplantısı öncesinde de Güney Kıbrıs’ta bulunan camilerimiz ile dini ve kutsal yerlerimiz saldırıya uğramış, Yunan ayaklanmasının 200. yıl dönümünde Limasol’un Yalova köyünde bulunan caminin duvarlarına İslam karşıtı ve ‘Bütün Türklere ölüm’ şeklinde ırkçı ve faşist sloganlar yazılmıştı. Ama ne var ki bu saldırıların faillerinin hala daha bulunamamış olması da dikkat çekicidir.”

TATAR: RUM ZİHNİYETİNİN DEĞİŞMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ

Geçmişteki saldırılarla Larnaka Büyük Camisi’nin kundaklanarak yakılmak istenmesinin, Rum zihniyetinin değişmediğini bir kez daha gözler önüne serdiğine işaret eden Tatar, “1963-1974 döneminde yüzlerce camimizin saldırıya uğrayıp yerle bir edildiğini de hatırlatmak gerekir.” dedi. Diğer yandan Tatar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

TATAR’DAN RUM YÖNETİMİNE ÇAĞRI: IRKÇI VE FAŞİST SALDIRILARI ORGANİZE EDİP DESTEKLEMEYİN

“Rum kesiminde Güney Kıbrıs’ta bulunan tarihi, dini ve kültürel varlıklarımıza yönelik saldırılar devam ederken, Rum yönetimi ile liderliğine çağrım; bu tür ırkçı ve faşist saldırıları organize edip desteklememesi, dini ve kutsal yerlerimize saygı göstermesi, saldırıları engellemesi ve sorumluları bir an önce tutuklamasıdır. Temennimiz ve beklentimiz bu yöndedir.”

KKTC DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: GKRY SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİ

KKTC Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan Larnaka Büyük Camisi’ne yapılan kundaklamanın üzüntü verici olduğunu ve ibadethanelere yapılan saldırılara karşı caydırıcı adımlar atılması gerektiğini vurguladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “GKRY, ibadethanelerimize ve dini değerlerimize yapılan bu tür çirkin saldırılara bugüne dek sessiz kalmayı tercih etmiştir. GKRY’nin sessizliği, nefret ve tahammülsüzlüğün Rum tarafında artmasına neden olmaktadır. GKRY’nin, dini ve milli değerlerimize hassasiyet göstermesini bekliyoruz.” denildi.

“SALDIRILAR YILLARDIR DEVAM EDİYOR”

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Başkanı İbrahim Benter de saldırıyı kınayarak, “Ne yazık ki bu saldırılar yıllardır devam ediyor ve bu nefret dolu saldırıları yapanlar hakkında hiçbir şey yapılmıyor. Hem nefret dolu saldırılar hem de bu saldırılar karşısında en ufak bir adım atılmaması, asla kabul edilebilir değildir.” diye konuştu.

Rum kesimindeki Larnaka Büyük Camisi’ne yapılan saldırıya KKTC’li vatandaşlar da sosyal medya üzerinden sert tepki gösterdi.

KKTC Din İşleri Başkanlığı, 2 Aralık akşamı Larnaka Büyük Camisi’ne çirkin bir saldırı gerçekleştiği bildirmişti. Saldırıda yaralanma veya can kaybının olmadığı belirtilirken, Rum polisi tarafından yürütülen soruşturmanın sonucu yakalanan 1 kişinin tutuklandığı kaydedilmişti.

Din İşleri Başkanı Ahmet Ünsal da söz konusu çirkin saldırıyı kınadı. Bu tür saldırıların Kıbrıs Rum kesimindeki farklı camilere daha önce de çok sayıda düzenlendiği hatırlatıldı.