Kıyiv’i ziyaret eden Avrupa liderlerinden Ukrayna’ya destek: AB üyeliği için aday statüsü verilmeli

Güncel
qha muhabir
16 Haziran 2022, 23:17
qha muhabir
16 Haziran 2022, 23:17

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları devam ederken, Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya desteği sürüyor. Almanya, Fransa, İtalya ve Romanya liderleri bugün Ukrayna’yı ziyarette bulunarak Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında liderler, Ukrayna’nın AB’ye üyelik için aday statüsü verilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya, Fransa, İtalya ve Romanya liderlerinin Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Ukrayna’nın başkent Kıyiv ve İrpin şehrini ziyaret eden liderler, Rusya’nın işlediği savaş suçlarına şahit oldu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna ve Moldova’ya Avrupa Birliği (AB) üyeliği için adaylık statüsü verilmesi gerektiğini savunarak, “Almanya, Ukrayna lehine olumlu bir karardan yana. Bu aynı zamanda Moldova için de geçerlidir” dedi.

ALMANYA UKRAYNA’YA IRİS-T HAVA SAVUNMA SİSTEMİ GÖNDERECEK

Ukrayna’ya ağır silahlar tedarik ettiklerini belirten Scholz, “Ukrayna’nın desteğimize ihtiyacı olduğu sürece bunu yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Ukrayna askerlerine modern silahlarda eğitim verdiklerini ifade eden Scholz, Ukrayna’ya Iris-T hava savunma sistemi ve çoklu roketatar sağlayacaklarını söyledi. Scholz, sözlerine Almanya’nın Ukrayna’yı yoğun bir şekilde desteklediğini ekledi.

MARİO DRAGHİ: İTALYA, UKRAYNA’YI AB’DE İSTİYOR

İtalya Başbakanı Mario Draghi de Kıyiv’deki ziyarete değinerek, Ukrayna halkını kayıtsız, şartsız desteklediklerini göstermek için geldiklerini dile getirdi. Başbakan Draghi, “Bugünkü ziyaretimizin en önemli mesajı; ‘İtalya, Ukrayna’yı AB’de istiyor’ İtalya, Ukrayna’nın aday statüsüne sahip olmasını istiyor ve gelecek Avrupa Konseyi’nde de bu pozisyonu destekleyecek” yorumunu yaptı.

Ziyaret amaçlarından birinin de Ukrayna’nın yeniden inşasına destek olduklarını vurgulayan Draghi, “Biz barış istiyoruz ama Ukrayna kendini savunmalı. Halkı için kabul edilebilir barışı seçecek olan Ukrayna’dır” dedi. İşgalci Rus birliklerinin katliamlarını şiddetle kınayan Draghi, “Uluslararası kuruluşların savaş suçlarıyla ilgili soruşturmalarına tam destek veriyoruz” dedi. Draghi, İrpin ziyaretinin ardından orada olup bitenlerin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Öte yandan Ukrayna’da milyonlarca ton tahılın mahsur kaldığına dikkat çeken Draghi, “Bugün öğrendim ki, limanların açılmasına 2 hafta var. Hasat eylül sonunda ve başka şeylerin de tarihi yaklaşıyor. Durum giderek acil hale geliyor. Bu korkunç durumdan kaçınmak için, tahılın taşınmasına yönelik acil şekilde güvenli koridorlar oluşturulmalıdır. Ukrayna’daki insani kriz, bir dünya felaketine dönüşmemelidir. Tek yol, bir BM kararına sahip olmaktır ancak Rusya şu ana kadar reddetti” açıklamalarında bulundu.

RUSYA’NIN UKRAYNA’YA YÖNELİK BAŞLATTIĞI SAVAŞI, KAOSU, SALDIRISI KABUL EDİLEMEZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da söz konusu toplantıda, net bir şekilde özgür ve egemen bir Ukrayna’dan ve uluslararası hukuktan yana olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Macron da Ukrayna’nın AB’ye üyelik için aday statüsünü desteklediklerini duyurdu.

Macron, Rusya’nın aldığı “savaş, kaos ve egemen bir ülkeye saldırı” seçimini kabul etmediklerini dile getirdi. Fransa’nın Ukrayna’ya insani yardım, mali ve askeri destek sağlayacağını kaydeden Macron, Rusya’ya yaptırımların sağlanacağını da sözlerine ekledi. Ukrayna-Rusya Savaşının Avrupa’nın tarihini değiştireceğini ifade eden Macron, “Bugün, Ukrayna’nın toprağı üzerinde, Avrupa’nın güvenliği oynanıyor” dedi.

FRANSA’DAN UKRAYNA’YA EK 6 ADET CESAR OBÜS

Ukrayna’ya sağlanan destek kapsamında savaşından başından bu yana 12 adet Cesar obüsü gönderildiğini açıklayan Macron, 6 adet daha Cesar obüs gönderileceğini belirtti.

Küresel gıda krizinin, Rusya tarafından yürütülen savaşın direkt bir sonucu olduğunu söyleyen Macron, “Kıyiv’den hep birlikte, ciddiyetle Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyesi Rusya’ya seslenerek, BM’nin tahıl ihracatını organize etmesini kabul etmesi çağrısı yapıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın bağımsız bir ülke olduğunu işaret eden Macron, “Ukrayna’nın kaderini kendisi seçebilmesi için her şeyi yapacağız” ifadesini kullandı.