Kıyiv’de Kırım Tatar Pazar Okulu öğretime başladı

Eğitim
Elvina Khalilova
30 Ekim 2019, 12:19
Elvina Khalilova
30 Ekim 2019, 12:19

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan “Alem” isimli teşkilatın, Kırım Tatar dili, tarihi ve kültürünü tanıttığı pazar okulu yeni akademik yıla başladı. 

Teşkilatın başkanı Esma Aciyeva, Ukrinform haber ajansına verdiği röportajda, kurdukları “Fidan” merkezinde çocuklara Kırım ile ilgili bilgiler verdiklerini bildirdi.

KIRIM İLE İLGİLİ BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR DA YAPILACAK

Aciyeva, merkezde öğretmenler, öğrenciler ve onların aileleri sayesinde Kırım ortamı kurulduğunu kaydetti. Ayrıca, Pazar okulunun öğrencileri, Kırım ile ilgili bilimsel araştırmalar da yapacak.

Esma Aciyeva, “Bu şekilde çocukların iletişim becerilerinin temellerini ve sosyal yeterlilik kavramını edindiğine inanıyorum. Ayrıca, çocukların sunum becerilerini kazanmaları için, gönüllü koşullar altında, oyuncu Zeyneb Yagyaeva’nın üstlendiği bir oyunculuk kursu planladık.” dedi.

Bilindiği üzere, “Alem” teşkilatının aktardığına göre; 5 Mart 2019 tarihinde Ukrayna Küçük Bilim Akademisinde kurulan Kırım Tatar Bölümü çerçevesinde, Kırım Tatar dili, edebiyatı, kültürü ve sanatı dersleri öğretilmeye başladı.

Dersler ücretsiz olarak Vernadskiy Tavriya Ulusal Üniversitesinde haftada iki defa yapılacak.