Kırımoğlu: Turan Yazgan, benim için 20. yüzyılın Gaspıralısıydı

Güncel
Ömer Kaya
23 Kasım 2021, 11:32
Ömer Kaya
23 Kasım 2021, 11:32

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Türk Edebiyatı Vakfı tarafından düzenlenen Türk dünyasının unutulmaz ismi Prof. Dr. Turan Yazgan’ı anma programına konuk oldu. Çevrimiçi gerçekleşen yayının moderatörlüğünü A. Yağmur Tunalı gerçekleştirdi. Kırımoğlu, program kapsamında Prof. Dr. Turan Yazgan ile tanışmasını ve onun Türk dünyasına ve Kırım’a yönelik faaliyetlerini dile getirdi.

Prof. Dr. Turan Yazgan, vefatının 9. yıldönümünde Türk Edebiyatı Vakfının çevrimiçi anma programında anıldı. Vefat yıldönümünde, “Türk Dünyasının Turan Atası: Turan Yazgan” etkinliğine Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu konuşmacı olarak katıldı. Yayın, 22 Kasım 2021 saat Türkiye saatiyle 19:00’da (Kıyiv saati 18:00, Bakü saati 20:00) başladı.

“TURAN YAZGAN BENİM İÇİN 20. YÜZYILIN GASPIRALI’SIYDI”

Kırımoğlu’nun Prof. Dr. Turan Yazgan’a ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

“…Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından cumhuriyetler bağımsızlığını ilan etti. Kırım Tatarları da yarım yüzyıllık mücadelesinden sonra öz vatanına dönmeye başlamıştı. Biz 1991 yılında Kurultay yaptık. Orada Kırım Tatar Milli Meclisini seçtik ve beni başkan olarak seçmişlerdi. 1992 Şubat ayında ilk Türkiye resmi ziyaretimiz oldu. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Süleyman Demirel, siyasetçiler, Türkiye’nin ünlü insanlarıyla görüşmek kısmet oldu. İşte o zaman ilk kez 1980’li yıllarda Turan Yazgan tarafından kurulan Türk Dünyası Araştırmaları Vakfını ziyaret ettik. O zaman Turan Yazgan ile ilk kez görüşmüştük. Onunla uzun uzun konuştuk. Ondan sonraki yıllarda Türkiye’ye geldiğim zaman ilk önce Turan Yazgan’a uğrardım. Onunla uzun uzun konuşuyorduk….

Her zaman Kırım’a Turan Yazgan’ın verdiği kitapları bavuluma doldurup dönüyordum. Vakfa, çeşitli Türk topraklarından gelen misafirler de oluyordu. Turan Bey, misafirleriyle uzun uzun sohbetler yapar. O topraklardaki problemleri öğrenir ve sonra aldığı malumatları Türk Dünyası Tarih Dergisi’nde yayımlardı. Böylece o dergiyi okuyan insanlar o bölgelerden haberdar oluyordu. Turan Yazgan’ın Kırım’a da ilgisi büyüktü. Daima bizlere yardım yapmaya çalışıyordu. Birkaç kez Kırım’ı da ziyaret etmişti. Çocuklarımızı Türkiye’ye davet ediyor ve onların eğitim seviyelerini yükseltmek için çalışıyordu. O insanı çok sevdim…. Onunla kardeş gibi olduk. Benim için o 20. yüzyılın İsmail Gaspıralısı gibi oldu ve dostluğumuz 20 yıldan fazla ölümüne kadar devam etti. Ben aslında hayatım boyunca çok cesur insan gördüm. Ama Turan Yazgan gibi ağır hastalığına rağmen o derece çalışmaya devam eden bir insanı hiç görmemiştim….”

“ALLAH TÜRK DÜNYASINA TURAN YAZGAN GİBİ EVLATLAR YETİŞTİRMEYİ NASİP ETSİN”

Kırımoğlu’nun “Allah Turan Yazgan’a rahmet eylesin. Türk dünyasına daha çok Turan Yazgan gibi evlatları yetiştirmeyi nasip etsin” sözleriyle bitirdiği konuşması ve Türk Edebiyatı Vakfı’nın canlı yayınını takip etmek için:

Anma programının konukları; Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Sabir Rüstemhanlı, Ganire Paşayeva, Suphi Saatçi, Serhat Kabaklı, Közhan Yazgan, İmdat Avşar oldu.

ÖMRÜNÜ TÜRK DÜNYASININ BİRLİĞİNE ADAYAN PROF. DR. TURAN YAZGAN

Turan Yazgan ödülü Kırımoğlu'na verilecek | Kırım Haber Ajansı

Ömrünü Türk Dünyası adına çalışmalara adamış, Gaspıralı İsmail Bey’in “Dilde, Fikirde, İşte” birlik ülküsünü şiar edinmiş, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının Kurucu Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan’ın ölüm yıl dönümü kaydediliyor. Yazgan, 9. ölüm yıl dönümünde anılıyor.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı kurucusu Prof. Dr. Turan Yazgan 8 yıl önce 22 Kasım 2012 tarihinde hayata veda etti. 1980’de kurduğu vakıfla başladığı mücadelede, 25-30 kişinin yapacağı çalışmaları tek başına göğüsleyerek, eğitim, kültür ve medeniyet çalışmaları ile Türk dünyasının çocuklarının okumasında katkı sağladı. Prof. Dr. Turan Yazgan’ın kurduğu vakıf oğlu Közhan Yazgan yönetiminde etkinliklerini halen sürdürüyor. 74 yaşında kanserden hayatını kaybeden Yazgan’ın naaşı Kozlu Kabristanı’na defnedildi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı turan-yazgan-mustafa-abdulcemil-kirimoglu-1.jpg