Kırımoğlu, Mariupol’ü savunan Ukraynalı askerlerin yakınlarıyla bir araya geldi

Güncel
Anife Bilal
25 Mayıs 2022, 16:32
Anife Bilal
25 Mayıs 2022, 16:32

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, aylardır Rus ordusu tarafından kuşatma altında tutulan Mariupol kentini savunan Ukraynalı askerlerin yakınları ile bir araya geldi.

Rus ordusu tarafından kuşatılan Mariupol kentindeki Azovstal Çelik Fabrikası’nda işgalci Rus güçlerine karşı direnen askerlerin yakınları, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile bir araya geldi. Görüşmede, teslim olan askerlerin durumu, Türkiye’nin insani ve diplomatik girişimleri ele alındı. Görüşmeden sonra Kırım Haber Ajansına konuşan asker eşi Nataliya Zarıtska, “İlk kez Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kıyiv’de, Türkiye Cumhurbaşkanına seslendiğimiz basın toplantısında tanıştık. Kırım Tatar halkının lideri de, bu basın toplantısına katıldı ve bize destek verdi. Bugün, Ukrayna yararına yürüttüğü faaliyetlerinden dolayı teşekkür etmek için onu ziyaret ettik. Çok minnettarız.” dedi.

DAHA ÖNCE TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI TOPÇU İLE GÖRÜŞME YAPILDI

Rus işgalciler tarafından haftalarca kuşatma altında tutulan Mariupol’ü savunan Ukrayna askerlerinin anne ve eşleri, Ankara’da 18 Mayıs 2022 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ile bir araya geldi.

Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türkiye ve Ukrayna arasında çok derin tarihi ve kültürel bağların olduğunu kaydederek, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Kırım’ın yasa dışı işgal ve ilhakını asla kabul etmediğini vurguladı. Ayrıca Topçu, “Türkiye, bölgede, dünyada barış istiyor. Hemen şimdi Ukrayna’ya barış gelsin, refah gelsin, esenlik gelsin, tüm dileğimiz budur. Türkiye bütün uluslararası platformlarda bu savaşın bir an evvel bitmesi için elinden geleni yapıyor ve yapmaya devam edecek. Ukrayna’da süren o acı insanlık faciasını elimizden geldiği kadar sarmaya çalışıyoruz ve Türkiye bütün imkanlarıyla insani yardım konusunda Ukrayna’nın yanında duruyor.” dedi.