Kırım Tatarların dostu Prof. Dr. Svetlana Çervonnaya hayatını kaybetti

Güncel
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
16 Kasım 2020, 22:27
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
16 Kasım 2020, 22:27

Kırım Tatarlarının Sovyetler Birliği döneminde verdiği mücadelenin savunucularından ve Kırım Tatar dostu Prof. Dr. Svetlana Çervonnaya (Swetlana Czerwonnaya) hayata veda etti. Kendisi de aslen Baltık Tatarı olan Czervonnaya 84 yaşındaydı.

Polonya’nın Torun kentinde yaşayan Kırım Tatarların yakın dostu Prof. Dr. Svetlana Mihaylovna Çervonnaya 9 Kasım 2020 Pazartesi günü vefat etti. Çervonnaya’nın ölüm haberi Kırım Tatarlarında üzüntü yarattı. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, meclis adına uzun bir taziye yayınlarken, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal de Çervonnaya’yı anlatan uzun bir yazı kaleme alarak, baş sağlığı diledi.

ÇUBAROV’DAN TAZİYE MESAJI

KTMM adına Çernovannaya için taziye mesajı yayınlayan Refat Çubarov, merhumenin uzun yıllardır Kırım Tatarların meseleleriyle ve Kırım Tatarlar hakkında bilimsel çalışmalar yaptığını hatırlattı.

https://www.facebook.com/dogrujol/posts/3387453521349778

Neriman Celal: Halkımızın gönüldaşıydı

KTMM Başkan Yardımcısı Neriman Celal, Çevonnaya’nın ölüm haberini aldıktan sonra, sosyal medya hesabında merhumeyi anlatan uzun bir paylaşımda bulundu. Çervonnaya’yı Kırım Tatar halkının gönüldaşı olarak niteleyen Celal, Kırım Tatarları için yaptığı çalışmalardan dolayı kendisine teekkür ederek, taziyesini bildirdi.

https://www.facebook.com/nariman.dzhelyal/posts/3651414481589052

Svetlana Mihaylovna Çervonnaya kimdir?

Aslen Tatar olan Çervonnaya 1936 yılında Moskova’da doğdu. 1958 yılında Moskova Devlet Üniversitesini bitirdi. Bilime olan merakından dolayı Enoloji ve Antropoloji Enstitüsüne girdi.Sanat Tarihi Araştırma Ensitüsünde görev aldı. 1970’li ve 1980’li yıllarda Tataristan’ve Kafkasya’da bilimsel çalışmalar yaptı. Kırım Tatarların vatana dönüş mücadelesinde onların en büyük destekçilerinden biri oldu. Çevonnaya, son olarak Torun’daki Nicolaus Copernicus Üniversitesi Tarih Bilimleri Fakültesi Etnoloji ve Kültürel Antropoloji Bölümü’nde profesör olarak çalışıyordu. 20 kitap ve 800’den fazla bilimsel makele yayımladı.