Kırım Tatar müzisyenden "Evde Kal Kırım" şarkısı

30 Mart 2020, 17:01

Kırım Tatar şarkıcı Fatma Ceppar Halil, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs kapsamında işgal altındaki Kırım’daki Kırım Tatarlarına, kendi bestelediği bir şarkı ile seslenerek, “Evde Kal Kırım” çağrısı yaptı.

FATMA CEPPAR HALİL KİMDİR?

Fatma Ceppar Halil, 30 Aralık 1992’ta Tacikistan’da doğdu. İki yaşındayken ailesiyle Rusya’nın Smolensk bölgesine taşındı. Kısa bir süre burada yaşamayı dileyen aile, uzun yıllarca burada kaldı. Kırım ve Kırım Tatarlarından uzakta yaşayan aile, buna rağmen Kırım Tatar müziğini unutmadı ve Kırım Tatar şarkılarını seslendirdi.

Fatma Ceppar, 2009 senesinde Moskova’ya üniversite eğitimi için gitti. Moskova’da ekonomi tahsili aldı. Burada Kırım Tatar derneklerine gidip gelen Ceppar, 2017 yılında Kezlev’de “Devirler ruhu” festivaline katıldı. Kendisinin ve ailesinin en büyük arzusu Kırım’a taşınmaktı. Bu arzusunu kendisi de şarkıcı olan Seyran Halilov ile evlenerek gerçekleştiren Fatma’nın bir de kızı bulunuyor. Fatma Ceppar Halil, sosyal medyada hayli aktif bir şekilde Kırım Tatar şarkılarını seslendiriyor.

fatma ceppar
Kırım Tatar şarkıcı
Bunlara da bakın: