Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı Arsen Alçikov: Gençlerden ümitliyim

04 Mart 2020, 17:06

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 29 Şubat 2020 tarihinde, Kırım Tatar Milli Hareketinin emektarlarından Arsen Alçikov gençlerle buluştu. Akmescit’te düzenlenen etkinlik, Qaradeniz Prodüksiyon tarafından organize edildi.

Etkinliğe çoğunlukla Kırım Tatar gençleri katılım gösterdi. Kırım Tatar Milli Hareketinin emektarlarından olan Alçikov, konuşması sırasında, “Gençlerden ümitliyim” dedi.

ARSEN ALÇİKOV VE KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİ

Arsen Alçikov, 1941 yılında Kırım’ın Aluşta Bölgesinin Yukarı Şuma köyünde doğdu. Üç yaşındayken sürgün edildi. Ailesi ile Özbekistan’ın Bekabat şehrinde bir bodrumda yaşadı. Alçikov, ilköğrenimine burada başladı. Arsen Alçikov, ilkokul yıllarında bile arkadaşlarının “satkın, hain” ithamlarına maruz kaldı.

Milletine karşı yapılan bu adaletsizliklerle mücadele etme isteği, 1960’lı yıllarda Arsen Alçikov’u Kırım Tatar Milli Hareketine yönlendirdi. Arsen, Kırım Tatar Milli Mücadelesinin kurucularından büyük itibar sahibi Cebbar Akimov’la tanıştı. Alçikov, 1965 yılında Sovyet idaresi ile bir araya gelerek, Kırım Tatar milletinin vatanına dönmesini talep etmek amacıyla diğer milli mücadelecilerle Moskova’ya gitti.

Arsen Alçikov, Eski SSCB Yüksek Sovyeti Prezidyumu Başkanı Anastas Mikoyan ile görüşme sırasında, Kırım Tatar gençliği adına konuşma yaptı. Moskova’dan döndükten sonra aktivistler harekete geçti ve protesto eylemleri düzenlemeye başladılar. 1967 yılının yazında Taşkent’te düzenlenen protestolara katılan yaklaşık 130 kişi alıkonuldu. Bunlar arasında Arsen Alçikov da vardı. Bu kapsamda, 12 kişiye karşı dava açıldı. Kırım Tatar tarihinde bu mahkeme süreçlerine “Onikiler Davası” denildi.  Arsen Alçikov, bu davadan yargılanarak üç yıl hapse mahkum edildi. Aynı zamanda, eşi Tamara Kantuganskaya’ya da bir yıllık şartlı ceza verildi.

Serbest bırakıldıktan sonra Arsen Alçikov ve eşi Tamara Hanım, milli hareket için çalışmaya devam etti. Kırım’a döndükten sonra aylarca ikametsiz ve kayıtsız bir şekilde zor koşullarda yaşadılar.

Arsen Alçikov, hayat hikayesini buluşmaya gelen gençlere de aktararak, onların geleceğe ümitle bakmasını ve mücadeleden hiçbir zaman yılmamasını istedi. Gençler de Arsen Alçikov’a, işgal edilen Kırım’da nasıl yaşamaları gerektiği, Kırım Tatar dilinin durumu ve Kırım Tatar Milli Mücadelesi hakkında sorular sordu.


ARSEN ALÇİKOV
Kırım Tatar Milli Hareketi
Bunlara da bakın: