Kırım Haber Ajansının Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları hakkındaki haberleri, faşist Rusya'yı rahatsız etti!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2022, 01:43
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Mart 2022, 01:43

2014’ten beri Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumu, Kırım Tatarları başta olmak üzere yarımadada işgale direnen insanlara yapılan zulmü ve Türk dünyasındaki gelişmeleri objektif bir şekilde aktaran Kırım Haber Ajansının (QHA) Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş ile ilgili hazırladığı haberler, Kremlin’i rahatsız etti. QHA internet sitesi “qha.com.tr”, Rusya’da erişime kapatıldı.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı geniş çaplı bir işgal girişimi başlattı. Rus ordusu, 24 gündür Ukrayna’nın kentlerine ve köylerine füze ve bomba atarak sivilleri katletmeye devam ediyor. Rusya, Ukrayna’da işlediği suçları, halkından gizlemek için ülkede, Ukrayna’da başlattığı savaşla ilgili gerçekleri paylaşmayı yasakladı. Bir dizi haber ajansının internet sitesini erişime kapatan Kremlin yönetimi, şimdi de Kırım Haber Ajansına pençesini uzattı.

Rusya Başsavcılığının talebi üzerine Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumunun (Roskomnadzor); QHA’nın haberlerinin, 2006 tarihli “Enformasyon Teknolojileri ve Enformasyonu Koruma Yasasını ihlal ettiğini” öne sürerek aldığı karar sonucu, Rusya’da QHA sitesine erişim yasaklandı.

Böylece terörist Rusya, “vatandaşlarının hayatına ve sağlığına zarar verme, kamu düzenini bozma tehlikesi” gibi uydurma gerekçelerle, Kırım Haber Ajansının sitesini engelledi.