Kırım'daki baskıyı duyuranları alıkoyan Rusya, internet özgürlüğünde sınıfta kaldı!

05 Kasım 2019, 17:21

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House, dünya genelinde 65 ülkenin ele alındığı internet özgürlüğü raporunu yayımladı.

Freedom House tarafından yayınlanan son rapora göre, 2019 yılında internet özgürlüğü azalma eğilimini sürdürdü. Değerlendirilen 65 ülkeden 33’ünde internet özgürlüğü bozulma yaşadı.

Sosyal medyanın kullanımındaki yasaklara da değinilen rapora göre; değerlendirmeye giren 65 ülkeden 47’sinde, kullanıcılar siyasi, sosyal veya dini konuşmaları için tutuklamalara maruz kalıyor.

Ülkelerin 100 üzerinden puanlandığı raporda; 0-39 puan arası özgür olmayan ülkeler statüsünde iken, 40-69 arası kısmen özgür, 70-100 arası ise özgür statüde yer alıyor.

İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORUNDAN ÇARPICI VERİLER: RUSYA’DA İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ YOK!

İşte Freedom House verilerine göre bazı ülkelerin internet özgürlüğü karnesi:

Ukrayna: 56/100

Kazakistan: 32/100

Kırgızistan: 61/100

Özbekistan: 26/100

Macaristan: 72/100

Rusya: 31/100

Gürcistan: 75/100

Suriye: 17/100

Çin: 10/100

Freedom House Başkanı Mike Abramowitz konuyla ilgili şu açıklamaları kullandı:

“Dünyanın dört bir yanındaki otoriter ve popülist yönetimler, seçimleri kazanmak için hem insan doğasını hem de bilgisayar algoritmalarını kullanıyor. Özgür ve adil seçimleri sağlamak için tasarlanan kurallar üzerinde trollerini çalıştırıyorlar.”

Raporda, Çin’in internet özgürlüğü puanı Suriye’nin bile altında kaldı. Ukrayna ise 56 puanla, “kısmen özgür” statüsündeyken; Rusya, 31 puanla “özgür olmayan ülkeler” arasında yer alıyor.

KIRIM’DAKİ GERÇEKLERİ DUYURANLAR TEHDİT ALTINDA

Bilindiği üzere, Kırım’ın işgalinin beş yılı içerisinde insan hakları savunucuları gazetecilere karşı 300’ü aşkın baskı, tehdit, mülke el koyma, arama, fiziksel saldırı, yasa dışı tutuklama vakası kaydetti.

Şu anda işgal altındaki Kırım’da, aralarında yurttaş ve profesyonel gazeteciler olan, Nariman Memedeminov, Server Mustafayev, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov, Rustam Şeyhaliyev’in de bulunduğu toplamda 100’e yakın Kırım sakini, Kırım ve Rusya’daki hapislerde düzmece davalar kapsamında alıkonuluyorlar.

Rus baskımekanizması, işgal altındaki Kırım’da yurttaş gazetecileri ve baskıları duyurmaya çalışan sivilleri hedef almaya devam ediyor.


internet özgürlüğü
İşgal Altındaki Kırım
Rusya
Bunlara da bakın: