Kırım’da sokaklara Kırım Tatar isimlerini verme mücadelesi devam ediyor!

Güncel
Anife Bilal
20 Ocak 2020, 20:22
Anife Bilal
20 Ocak 2020, 20:22

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit kentine bağlı olan Çukurça kasabası Kırım’ın en eski kasabalarından biridir. Kırım Tatar halkı yarımadadan sürgün edildikten sonra 1948 yılında kasabanın adı Lugovoye olarak değiştirildi, eskiden kasabada yaşayan Kırım Tatarlarının evlerine ise Rusya’nın Tambov ve Rostov bölgelerinden getirilen insanlar yerleştirildi.

Anavatanlarına 1990’larda geri dönmeye başlayan Kırım Tatarlarının bir kısmı Çukurça’ya ait boş topraklarda ev inşa etmek için arsalar talep etmeye başladı. Yıllarca süren başvurular, düzenlenen eylemler sonucu 2000 yıllarının başında kasabada arsa alan insanlara tapular verilmeye başladı. Tapuların arsaları sadece numaralandırdı sokaklara ise isim verilmedi.

Arsa sahiplerinin yüzde 95’i Kırım Tatarlarından oluşan kasabanın 11 sokağının şimdilik sadece 3 sokağında insanlar yaşıyor. Kasabada doğalgaz ve su yok. Bazı sokaklara elektrik bile bağlanmadı. Arsa sahipleri inşa ettikleri evleri için gerekli belgeler almak için başvurduklarında kasabanın sokaklarının hepsine Rusya’nın Kostroma, Astrahan, İrkutsk, Tomsk gibi kentlerinin (Kırım Tatar halkının bir kısmı adı geçen kentlere sürgün edilmişti) isimlerinin verildiğini öğrendi. Sokaklara Rus kentlerinin adlarının verilmesine karşı çıkan kasaba sakinleri sokaklara ünlü Kırım Tatar insanların adlarının verilmesini gerektiğini savundu. Kasaba aktivistleri sokak isimlerinin değiştirilmesi için gerekli olan imza sayısını toplayarak ilgili taleple Akmescit’in sözde Şehir Şurasına, sözde Kırım Etnik İlişkiler Komitesine müracaat ettiler. Kasaba sakinleri sokak isimlerini güya Kırım Tatar alfabesinde yazdığı için anlaşılamayacağını gerekçe gösteren sözde yetkililer, başvuruları reddetti. Bundan sonra aktivistler sokak adları için teklif ettikleri Hayat, Vatan, Temelli, Kureş, Beysüt, Molbay, Üsküt gibi kelimelerin her birinin yanında tercümesini, telafisini belirterek yine gerekli imza sayısı topladı ve tekrar başvuruda bulundu.

Geçen yıl devamında kasaba sakinlerinin şikayetlerini dinlemek ve konuyu anlamak için kasabaya, yarımadanın sözde yönetim ve Akmescit’in sözde Valilik temsilcileri gelerek sakinlerinin taleplerini dinlediler ve sorunu çözme vaatlerinde bulundular. Fakat mesele hala çözülmüş değil.

Öte yanda internette yayınlanan videolarda kasabadaki sokak isimlerime Kostroma, Krasnoyarsk, Tomsk gibi isimlerinin verileceği vurgu ediliyor.

Geçen hafta Akmescit’in sözde Valiliği yetkilileri, kasaba aktivistlerinin sıradaki başvurusunu incelerken kasabanın 11 sokağına artık isim koyulduğunu ve isimlerinin toptan değiştirilmesinin imkansız olduğunu söyledi. Sözde Valilik sokak isimlerini değiştirilmesi için yeni şartları öne sürdü. Buna göre isimlerin değiştirilmesi talep edilen her ayrı bir sokak için imza toplanmalı ve önerilen her bir Kırım Tatarca sokak ismi delillerle desteklenmeli.

Yani öyle görülüyor ki sokaklara Kırım Tatarca isimleri verilme meselesi çeşitli bürokratik bahaneler arkasına saklanarak uzatılıyor. Kırım Tatar aktivistleri ise tüm engellere rağmen yine de niyetlerinden vazgeçmeyi düşünmüyorlar. Aktivistlerin amaçları anavatanlarında Kırım Tatar sokak isimlerini taşıyan kasabada yaşamaktır.