Kırım'da işgalciler, güya Ukrayna ajanlarıyla bağlantı kurduğu suçlamasıyla Kırım Tatarı Emil Emirov'u alıkoydu

Güncel
Manas
05 Mart 2022, 02:45
Manas
05 Mart 2022, 02:45

Bahçesaray’da işgalci Rus güçleri, sözde Ukrayna ajanlarıyla bağlantılı olmakla suçladıkları Kırım Tatarı Emil Emirov’un evine baskın düzenledi. İşgalciler tarafından alıkonulan Emirov’un eşi Dilara Emirova, arama sırasında güvenlik güçlerinin, avukatını aramasına veya evden çıkmasına izin vermediğini söyledi. Dilara Emirova eşiyle ilgili sürece ilişkin, “Suçlamaları reddediyorum ve asılsız olarak kabul ediyorum.” dedi.

İşgalci Rus güçleri Ukrayna’ya saldırının 9. gününde de havadan ve karadan işgal girişimini sürdürüyor. Öte yandan, işgalci altındaki Kırım’da alıkoyma ve baskınlar devam ediyor. İşgalci Rus güvenlik güçleri, 4 Mart 2022 tarihinde, Bahçesaray’daki Krymtelecom anonim şirketinin başkan yardımcısı olarak bilinen Kırım Tatar Emil Emirov’u alıkondu. Eşi Dilara Emirova, evine baskın düzenlendiğini, tüm odaların titizlikle arandığını dile getirdi.

Emil Emirov'da ara

ALIKONULAN EMİROV’UN EVİ TİTİZLİKLE ARANDI

Dilara Emirova, işgalci güçlerin eşine baskı düzenleyen güvenlik güçlerinin tavrına dikkat çekerek, “İçlerinden biri kendini Vladimir Şevçenko olarak tanıttı. Önce odaları dolaştı, paraya, flash belleğe ve tüm elektronik medyaya el koydu.” ifadesinde bulundu.

Ayrıca, işgalci güçler, Emirov’un Ukrayna özel servislerinden para aldığını ileri sürdü. İşgalci güvenlik güçleri, Emil Emirov’un ihanete katılabileceğini ve Ukrayna Güvenlik Servisi ile iletişim kurabileceğini iddia ettiği suçlamasını içeren bir protokol sunduğunu kaydetti.  

Emirov’un eşi Dilara, avukatı olmadan tutanağı imzalamayı reddetti. Buna karşılık, kolluk kuvvetleri onu FSB’de sorgulamaya çağırmakla tehdit etti. Dilara Emirova, eşiyle ilgili suçlamaları redetti ve asılsız olarak nitelendirdi. 

İŞGALCİ GÜÇLER, KIRIM’DA BİR KİŞİYİ DAHA ALIKOYDU

Diğer yandan, Rus işgali altındaki Kırım’da Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu iddiasıyla bir kişiyi alıkoydu. Akmescit’te Avukat Ayder Azamatov, 62 yaşındaki Kırım Tatarı Nasrulla Seidaliyev’in bu iddiaları ileri sürerek alıkonulduğu öğrenildi.