Kırım’da bir günde 306 yeni Kovid-19 vakası, 9 can kaybı

Güncel
Elvina Khalilova
31 Ekim 2020, 19:00
Elvina Khalilova
31 Ekim 2020, 19:00

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da koronavirüs vaka sayısı hızla artmaya devam ediyor. İşgal altındaki yarımadada bir günde 300’den fazla Kovid-19 vakası tespit edildi. 

Kırım’ın işgalci yönetiminin bugün yaptığı açıklamaya göre, son bir günde Kırım’da 79’u Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere 306 yeni vaka tespit edildi. Öte yandan işgalci yetkililere göre. Son 24 saat içinde Kırım’da 9 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

TOPLAM VAKA SAYISI 12 BİNE YAKLAŞTI!

İşgalci yetkililerin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 11 bin 849 koronavirüs vakası tespit edildi, 6 bin 945 kişi iyileşti ve 205 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulunmuştu.