Bahçesaray'da Rus öğrenciler, Kırım Tatar kızını darp etti!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2021, 15:18
Ömer Cihad Kaya
09 Nisan 2021, 15:18

Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Bahçesaray İnşaat, Mimarlık ve Tasarım Koleji’nde, akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Rus öğrencilerin, Sinem isimli Kırım Tatar kızını darp ettiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Olayın duyulması üzerine, Kırım’ın işgalci medyası, kolejin müdürü Galina Pehar’a ulaştı. Pehar, öğrenciler arasındaki kavgayı “sıradan” bir olay olarak nitelendirdi. Ancak, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı bu türden etnik nefret girişimleri, Rus işgalinin başından bu yana artarak devam ediyor.

Kırım’da Kırım Tatar halkına yönelik etnik nefret girişimlerine bir yenisi daha eklendi. Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Bahçesaray İnşaat, Mimarlık ve Tasarım Kolejinde, önceki gün meydana gelen olayda Rus öğrenciler, Kırım Tatar öğrenciyi darp etti. Sosyal medyaya yansıyan olaya ilişkin; kolejin müdürü Galina Pehar, işgalcilerin televizyon programına katılarak; olayı sözde sıradan bir kavga olarak nitelendirdi.

KIRIM TATAR ÖĞRENCİYE DARP GİRİŞİMİNİN GÖRÜNTÜLERİ

Şoke eden videoda, Kırım Tatar kızını darp eden öğrencilerin, aynı zamanda alaylı bir dille konuştuğu da görüldü. Kırım Tatar kızının şu anda evinde olduğu ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu öğrenildi. İşte o görüntüler:

KIRIM’DA KIRIM TATAR ETNİK NEFRETİ KÖRÜKLENİYOR

Kırım’ın Sudak bölgesi Taraktaş köyünde görevli bir öğretmen ders esnasında Kırım Tatarlarının güya “hain” oldukları için 1944 yılında sürgün edildiklerini söyledi. Veliler, Kırım Tatar halkına karşı etnik nefreti kışkırtan sözde “öğretmenin” cezasız kalmamasını talep ediyor. Rus işgali altında bulunan Kırım’da, işgali kabul etmeyen Kırım Tatarlarına yönelik baskı ve ayrımcılık politikası hız kesmeden devam ediyor. Kırım’ın yerli halkına yönelik etnik nefreti kışkırtma çabaları son bulmuyor.