Kırgızistan’da FETÖ’cülerin Türkiye aleyhine provokasyonu devam ediyor!

Güncel
_QHA Ankara
03 Haziran 2021, 17:21
_QHA Ankara
03 Haziran 2021, 17:21

Türkiye’nin uzun süredir iadesini istediği Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticilerinden Orhan İnandı’nın kaybolmasından ardından 2 gün geçti. Ülkede FETÖ’nün örgütlediği bir grup, Manas Havalimanı ve Türkiye Bişkek Büyükelçiliğindeki eylemlerine devam ederken, medyada algı operasyonlarına devam ediyor.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği önünde Kırgızistan’daki FETÖ okullarının sorumlusu Orhan İnandı’nın ortadan kaybolması olayıyla ilgili, FETÖ’nün örgütlediği bir topluluk eylemlere devam ediyor. Kırgızistan’daki Sapat (Sebat) okullarının eski müdürü olan İnandı, Türkiye’nin uzun bir süredir Kırgızistan’dan iadesini istediği bir isimdi. Eylemde Türkiye aleyhinde slogan atan FETÖ destekçilerine, polisin bir müdahale etmemesi de tartışma yarattı.

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDEKİ PROVOKASYONDA, DİPLOMATLARIN ARAÇLARINA GEÇİSİNE İZİN VERMEDİLER!

Büyükelçilik araçlarının binadan çıkışı FETÖ mensubu eylemciler tarafından engellenirken; araçların bagajlarının açılmasını talep ettiler. Türkiye Cumhuriyetini suçlayıcı ifadelerde bulunan eylemciler, sosyal medyada da organize olarak Kırgızistan-Türkiye ilişkilerine zarar verici, Türkiye’nin aleyhine ifadeler kullandılar.

FETÖ’CÜLERDEN MEDYA PROVOKASYONU!

Kırgızistan’da gerçekleşen olaya ilişkin, farklı ülkelerden gayrıresmi olarak  Türkiye karşıtı algı operasyonlarını servis eden medya kuruluşları (samanyoluhaber, Tr724TV ,Kronos ve Bold vb…), FETÖ’cülere destek çıkarak sosyal medyadan provokasyon yürüttü. Ayrıca Kırgızistan Parlamentosunda bazı FETÖ yanlısı milletvekilleri de açıklamalarda bulundu.

KIRGIZ LİDERİN TÜRKİYE ZİYARETİNİ Mİ BEKLEDİLER?

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un 8-10 Haziran tarihleri arasında Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Caparov’un ziyaret planını, Kırgızistan Kültür Bakanı Kairat İmanaliyev, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan ile görüşmesinde duyurmuştu. Bu olay üzerine Kırgız lider Sadır Caparov Orhan İnandı’nın bulunması için kolluk kuvvetlerine özel bir emir verdiği ifade edilmişti. Resmi ziyaretin durumuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Orhan İnandı adlı FETÖ yöneticisi, 1995 yılında FETÖ mensupları ile Kırgızistan’a gelip yerleşerek burada Sapat (Sebat) okullarının yöneticisi olarak kaldı. 2010 yılında Kırgız vatandaşlığına geçerek burada Türkiye hakkında algı operasyonlarına devam etti. Türkiye’nin uzun bir süredir Kırgızistan’dan iadesini istediği bir isimdi. Hatta T.C içişleri bakanlığı tarafından arananlar listesinde  olup başına ödül koyulmuştu.

Batuhan Ateş/ Kırgızistan