Kırgızistan'da Anneler Günü kutlandı

Güncel
Manas
15 Mayıs 2022, 21:06
Manas
15 Mayıs 2022, 21:06

Kırgızistan’da her yıl Mayıs ayının 3’üncü Pazar günü olduğu gibi Anneler Günü kutlandı. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Anneler Günü münasebetiyle Kırgız halkına seslendi. Cumhurbaşkanı Caparov, Kırgızların tarih boyunca annelere saygı ve hürmet gösterdiğine dikkat çekerek, “Türk boylarının içinde en eski halk olarak bilinen Kırgızlar tarih boyunca, analarına ve büyüklerine saygı ve hürmette bulunmuştur. Anaların emeği paha biçilmez ve takdire layıktır.” dedi.

Kırgızistan’da her sene olduğu gibi bu sene de Mayıs ayının üçüncü pazarı Anneler Günü kutlandı. Başkent Bişkek’te Anneler Günü dolayısıyla düzenlenen kutlamalar kapsamında konserler verildi, şiirler okundu. Cumhurbaşkanı Caparov, Anneler Günü münasebetiyle halkına seslendi. Caparov, yaptığı kutlama konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kıymetli annelerimiz! Sevgili kız kardeşlerim! Bugün, özel bir bayram. Bugün sizin bayramınız. Sadece bugün değil, her gün sizler için bir bayramdır. Anneler Günü münasebetiyle sizi tüm samimiyetimle kutluyorum! Bu bayram, annelerin ailenin refahına, toplumun gelişmesine ve milletin korunmasına yaptığı büyük katkının kutlandığı özel bir gün ve bayramdır!

Садыр Жапаров выступил на праздновании Нооруза в Баткене – BULAK.KG

“DÜNYADA BİR İNSAN İÇİN ANNEDEN DAHA KIYMETLİ BİR KİMSE YOKTUR!”

Dünyada bir insan için anneden daha yakın ve daha kıymetli bir kimse yoktur! Anne sütü, vatanla, aileyle, geleneklerle ve manevi değerlerle yoğrulmuş ak süttür; Bu Kırgızların nesilden nesile aktarılan manevi bir değeridir.

Türk boylarının içinde en eski halk olarak bilinen Kırgızlar tarih boyunca, analarına ve büyüklerine saygı ve hürmette bulunmuştur. Anaların emeği paha biçilmez ve takdire layıktır. Dokuz ay karnında besleyen ve ömrü boyunca şefkat gösteren bir annenin kalbi dipsiz bir denizdir.  

Ар бир жердин ээси болот, абайлап мамиле кылгыла! Кыргызчылыктын сырлары -  16.05.2017, Sputnik Кыргызстан

“ANNE SÜTÜNÜN HAKKINI VERMEK HER İSNANIN BORÇUDUR”

Atalarımız haklı olarak, ‘Anne olmak eşsiz bir hazinedir’, ‘Anne sütünün hakkını vermek her insanın bir borçudur’ ve ‘Kadın hayatın direği, toplumun aynasıdır’ demişler.

Bizim Töre’mizde kadına şiddetin yeri yoktur. Yakın gelecekte, 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliği stratejisi kabul edilecektir. Kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesine ve siyasi yaşama ve karar alma süreçlerine katılımlarına odaklanmaktadır.

Kadına ve aileye destek olmak, annelere saygı duymak sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de belirleyen temel görevdir. Bu demek ki; sağlıklı bir milletin gelişmesine ve korunmasına büyük bir katkıdır!