Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov'un aşı olurken taktığı gözlükler gündem oldu

Güncel
Ömer Cihad Kaya
23 Temmuz 2021, 16:55
Ömer Cihad Kaya
23 Temmuz 2021, 16:55

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov, Kovid-19 aşısı olurken güneş gözlükleriyle poz vermesi sosyal medyada gündem oldu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’a yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşının ilk dozunun uygulandığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Caparov’un oğlu ile başkent Bişkek’teki Bişkek Park Alışveriş Merkezinde mobil aşı uygulama noktasında ilk doz Kovid-19 aşısını olduğu belirtildi.

CAPAROV, HERKESE AŞI OLMA ÇAĞRISINDA BULUNDU

Halk arasında aşılarla ilgili çeşitli söylentilerin yayıldığına işaret eden Caparov, “Aşılarla ilgili söylentilere inanmayınız. Kendinizin, yakınlarınızın ve toplumun sağlığı için aşı olma çağrısında bulunuyorum.” ifadesini kullandı. Caparov, aşı kararının herkesin kişisel kararı olduğunu ve kimsenin kimseyi aşı yaptırmaya zorlamaya hakkı olmadığını söyledi.

Kırgız lider kapalı alanda aşı olurken güneş gözlüklerini takması sosyal medyada gündem oldu.

Sosyal medya kullanıcıları Kırgız Lidere gözlüklerinin genellikle yakıştığını ve ve ayrı bir görünüşte göründüğünden bahsetti. Nüfusu 6,5 milyon olan ülkede bugüne kadar 292 bin 168 kişi ilk doz Kovid-19 aşısı oldu. Son 24 saatte 10 kişinin hayatını kaybettiği ülkede virüse bağlı can kaybı 2 bin 227’ye çıktı.

Nisan itibarıyla halkını aşılamaya başlayan Kırgızistan, Çin’den 1 milyon 100 bin doz Sinopharm aşısı, Rusya’dan ise 120 bin doz Sputnik V aşışı tedarik etmişti. Azerbaycan da Kırgızistan’a Kovid-19 ile mücadele kapsamında 40 bin doz AstraZenneca aşısı desteğinde bulunmuştu.

QHA Bişkek/
Batuhan Ateş