Kırgızistan bağımsızlığının 30. yıl dönümünü kutluyor

Güncel
Ozan Barış Erim
31 Ağustos 2021, 14:43
Ozan Barış Erim
31 Ağustos 2021, 14:43

Orta Asya ülkesi Kırgızistan Cumhuriyeti, bağımsızlığının 30. yılını kutluyor. Kırgız bayrağı ise devletin resmi bayrağı olarak 3 Mart 1992 yılında kabul edildi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Kırgız halkı, Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri arasında bağımsızlığını ilan eden ilk halk oldu. Moskova’da 18-21 Ağustos’taki darbe girişiminin ardından 31 Ağustos 1991’de olağanüstü toplanan Kırgızistan Yüksek Konseyi (Jokorku Keneş/Meclis), Egemenlik Bildirgesi’ni oylayarak ülkeyi bağımsız, egemen, laik ve demokratik bir devlet olarak ilan etti. İlk Cumhurbaşkanı olarak Askar Akayev’in seçildiği ülkenin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti oldu.

RESMİ BAYRAKLARI 1992’DE KABUL EDİLDİ

Kırmızı zemin üzerinde sarı güneş ışınları ve geleneksel çadırın tepesinde bulunan “tündük” adı verilen çember ile betimlenen Kırgız bayrağı, devletin resmi bayrağı olarak 3 Mart 1992 yılında kabul edildi. AA’nın aktardığına göre, Yüksek Meclisi, üç kıta ve üç nakarattan oluşan milli marşı 18 Aralık 1992’de ve devlet başkanlığı yönetim sistemini öngören ilk anayasasını da 5 Mayıs 1993’te kabul etti.

200 BİN KİLOMETREKARELİK YÜZ ÖLÇÜME SAHİP

Yaklaşık 200 bin kilometrekarelik yüz ölçüme sahip Kırgızistan, kuzeyden Kazakistan, batıdan Özbekistan, güneyden Tacikistan, güneydoğu ve doğudan Sincan-Uygur Özerk Bölgesi ile çevrili. Tanrı Dağları ve geniş yayları ile eşsiz bir görüntü sergileyen Kırgızistan topraklarının büyük çoğunluğu dağ ve tepelerden oluşurken yerleşim yerleri vadilerde yer alıyor. Dünyanın en büyük göllerinden biri olan Issık Göl de Tanrı Dağları üzerindeki Küngey ve Terskey adlı sıradağların arasında eşsiz güzelliği ile büyülüyor.