Kimlik kartlarında yeni dönem: Hayat Kimliğinle Kolay projesinin e-İmza yükleme işlemi 50 ilde başlıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ocak 2022, 09:16
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ocak 2022, 09:16

Kimlik kartlarında e-İmza ile yeni dönem başlıyor. Kimlik kartlarına e-İmza yükleme işlemleri 50 ilde, nüfus müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla gerçekleştirilebilecek. Uygulama ile kamu ve özel sektörde kırtasiyeciliğin azaltılması, iş ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020’de hayata geçirilen Hayat Kimliğinle Kolay projesinin ikinci adımını kimlik kartlarına e-İmza yüklenmesi kapsıyor. Buna göre, bugün itibarıyla e-İmza yükleme işlemleri 50 ilde nüfus müdürlüklerindeki nüfusmatikler aracılığıyla yapılabilecek.

E-İMZA YÜKLEME İŞLEMİ HANGİ İLLERDE YAPILACAK?

e-İmza yükleme işlemi; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak olmak üzere 50 ilde yapılacak.
İşlemler, kısa süre sonra ülke genelinde nüfus müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yükleme yapılabilecek.

E-İMZA YÜKLEME İŞLEMİNİN AMACI

e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektörde kırtasiyeciliğin azaltılması, iş ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi sağlanacak. Böylece işlem başına zaman ve maliyet tasarrufu hedefleniyor. Diğer yandan e-İmza ile işlemler çevrim içi olarak da gerçekleştirilebilecek.