Harkiv’de Türk markası Karsan'ın otobüsleri üretilecek

Ekonomi
_QHA Ankara
14 Aralık 2021, 16:06
_QHA Ankara
14 Aralık 2021, 16:06

Türk markası Karsan’ın otobüslerinin, Ukrayna’nın Harkiv şehrinde üretileceği açıklandı. Üretimin, Karsan Jest + ve Atak modellerini kapsaması öngörülüyor.

Karsan’a hizmet verilen Ukrayna’daki Saltovskı deposunu ziyaret eden Belediye Başkanı İgor Terehov’un yaptığı açıklamada bir süre önce Harkiv’de kullanılmaya başlayan Karsan otobüs ve minibüsleri için, Ukrayna’da montaj hattı kurulacağı duyuruldu. Üretimlerin 2022 yılında başlaması planlanıyor. Terehov, bu yılın başında satın alınan 150 Karsan otobüsünün, yaklaşık yarısının halihazırda faaliyette olduğunu duyurdu. Geri kalan otobüslerin ise Ocak 2022’de yola çıkacağını söyledi.

Ukrayna’nın Harkiv kentinde Türk firması Karsan ile birlikte otobüsleri monte etmek istediklerini açıklayan Terehov, “7-8 ay içinde büyük ölçekli montaja başlayacağız” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’DA İKİ MODEL İLE ÜRETİM 2022 YILINDA BAŞLIYOR

Modellerin, Türkiye’de şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılan fakat Ukrayna’da alışık olunmayan, önden çekişli altı metrelik 22 kişilik minibüs Karsan Jest + ve 58 yolcu için tasarlanmış 8 metre uzunluğunda Atak otobüsü olacağı öngörülüyor.