Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da OHAL ilan edildi

Güncel
Ömer Kaya
05 Ocak 2022, 13:36
Ömer Kaya
05 Ocak 2022, 13:36

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, başkent Nur Sultan’da 5 Ocak 2022 saat 16:00’dan itibaren olağanüstü hal ilan edilen kararı imzaladı. Sokağa çıkma yasağı başkentte 23:00 – 07:00 saatleri arasında geçerli olacak. Olağanüstü hal 19 Ocak gece yarısına kadar yürürlükte kalacak.

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da OHAL ilan edildi. Güvenlik önlemleri artırılacak, hareket özgürlüğü kısıtlanacak, başkente giriş ve çıkışlar kısıtlanacak, gösteri ve mitingler yasaklanacak. Ülkenin Almata, Mangıstav ve Aktav bölgelerinde daha önce olağanüstü hal ilan edilmişti.

ALMATA’DA HALK BELEDİYE BİNASINI ELE GEÇİRDİ!

Protestolar ülke genelinde ve özellikle ülkenin en büyük şehri Almata’da gösteriler devam ediyor. Almata’da halkın askerle çatıştığı ve belediye binasını ele geçirdiği Kazakistan medyasına yansıdı.

Resim

KAZAKİSTAN’DA GERİLİM ARTARAK DEVAM EDİYOR

Kazakistan’ın Mangıstav eyaletinde 2 Ocak 2022 tarihinde akaryakıt fiyatlarındaki artan zam nedeniyle başlayan protestolar ülke geneline hızla yayıldı. Almata’da da başlayan gösteriler, ülke genelinde hükumet karşıtı protestolara dönüştü. Ülkede protestolar hükümetin istifasına rağmen devam ederken, göstericiler, kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ediyor. Cumhurbaşkanı Tokayev, halkı sabır ve itidale davet ederken, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı da, ülkedeki son durum hakkında bilgi notu paylaştı. Öte yandan, Kazak medyası, Almata’da göstericilerin belediye binasını ele geçirdiğini bildirdi.