Karadeniz açıklarında 3. mayın tehlikesi: SAS timleri müdahale ediyor

Güncel
Ömer Kaya
06 Nisan 2022, 14:01
Ömer Kaya
06 Nisan 2022, 14:01

Karadeniz açıklarında Rusya’nın bıraktığı mayınlar bulunmaya devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, SAS timlerinin müdahale ettiğini duyurdu.

MSB’nin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Kefken açıklarında tespit edilen mayın benzeri cisim Deniz Karakol uçağımız tarafından mayın olarak teşhis edilmiştir. Bölge emniyete alınmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı SAS timleri tarafından mayına müdahale edilmektedir.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Sualtı Savunma Grup Komutanlığı, Rusya’nın Karadeniz’e bıraktığı serseri mayınlarla ilgili 26 Mart 2022’de İstanbul Boğazı açıklarında işlem yaptı. Ardından 28 Mart 2022’de İğneada açıklarında mayın tespiti yapılmıştı. Son olarak bugün Kocaeli’nin Kefken ilçesi açıklarında mayın tespit edildiği öğrenildi. Bölge hemen seyir güvenliği açısından emniyete alındı.

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi. Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.