Kanada, Hamaney'i Ukrayna uçağı ile ilgili olarak terör suçundan mahkum etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mayıs 2021, 11:06
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Mayıs 2021, 11:06

Kanada mahkemesi, Tahran Havaalanından havalandıktan kısa süre sonra iki adet füze ile düşürülen Ukrayna Havayollarına ait PS752 sefer sayılı yolcu uçağı hakkında kararını verdi. Kanada, İran Devrim Muhafızlarınca düşürülen Ukrayna uçağı ile ilgili olarak İran’ın dini lideri Muhammed Ali Hamaney’i terör suçundan mahkum etti.

İran tarafından 30 Aralık 2020 tarihinde Tahran Havaalanından havalandıktan kısa süre sonra iki adet füze ile düşürülen Ukrayna Havayollarına ait PS752 sefer sayılı yolcu uçağında yakınlarını kaybeden dört kişinin, Ontario Eyalet Yüksek Mahkemesine açtıkları davada karar verildi. Kanada’nın Ontario Eyaleti Yüksek Mahkemesi kararında Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesinin terörist bir faaliyet olduğuna hükmetti. Kararda, İran İslam Cumhuriyeti, İran Silahlı Kuvvetleri, İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran’ın dini lideri Muhammed Ali Hamaney, Mohammed-Hossein Afshordi, Hossein Salami, Seyyed Abdolrahim Mousavi ve Amir Ali Hajizadeh işlenen terör eyleminden sorumlu tutuldu.

“HAMANEY İLK KEZ TERÖR SUÇUNDAN MAHKUM EDİLDİ”

Yakınlarını kaybeden dört kişiden biri olan Mehrzad Zarei, mahkemeye açtıkları dava hakkında AA’ya yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Hamaney, ilk kez terör suçundan mahkum edildi. Bu davayı, yakınlarını kaybeden dört kişi birlikte açtık. Bu ilk adımdı, kazandık. Şimdi hukuki sürecin tamamlanmasının ardından İran’a karşı 1 milyar dolarlık tazminat davası açacağız.”

İRAN, UKRAYNA UÇAĞINI DÜŞÜRDÜ

Ukrayna Hava Yollarına ait “Boeing 737” tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 sabahı Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalandıktan kısa süre sonra düştü. Uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmadı. Uçakta hayatını kaybedenler arasında 63 Kanada vatandaşı vardı.
İranlı yetkililer önce uçağın vurulduğu iddialarını kabul etmedi ancak daha sonra Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemince fırlatılan iki füzeyle yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı.
İran, olaydan yaklaşık bir yıl sonra, 30 Aralık 2020’de, hayatını kaybedenlerin her birinin ailesine 150 bin dolar tazminat ödeyeceğini duyurdu.