KAFFED: Rus Büyükelçi Yerhov'un özür dilemesini bekliyoruz

24 Şubat 2020, 22:53

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un Rus propaganda medyası Sputnik’e verdiği röportajda, 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nü adeta yoksayması ve Çerkes halkını rencide edici söylemlerde bulunmasına karşı Ankara’da basın açıklaması ve protesto gösterisi yaptı.

Yapılan basın açıklamasında, büyükelçinin sözlerinin Türkiye ve dünya üzerindeki Çerkes diasporasında “infiale yol açtığı” kaydedildi. KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci tarafından, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’un söylemlerine ilişkin yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Büyükelçi Yerhov’un, Çerkesleri ‘akınlar, cinayetler, yağmacılıklar ve köle ticareti’ ile geçinen bir toplum olarak göstermesi, anavatanlarından topyekûn sürgün edilmelerini bu gerekçe ile savunması ve yaşanan trajediyi “güzel efsane” olarak tanımlaması hiçbir şekilde kabul edilemez.

Tarihçiler tarafından açıkça ortaya konulduğu gibi Çerkesler yüzyıldan fazla süren bir direnişten sonra 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü ile ana vatanlarından koparıldı. Bugün diaspora ülkelerinde ana vatandan daha fazla Çerkesin yaşamasının nedeni bu etnik temizliktir.

Biz vatan savunması sırasında maruz bırakıldığımız vahşeti, sürgün yollarında çektiğimiz acıları kendi dedelerimizden, ninelerimizden dinledik. Olan biten her şey toplumsal hafızamızda tazeliğini koruyor.

Bugün Büyükelçi Yerhov’dan Çerkesler ile ilgili sarf ettiği sözleri geri alıp, sürgün ve soykırıma uğramış olan Çerkeslerden özür dilemesini bekliyoruz.”

Aleksey Yerhov
basın açıklaması
KAFFED
Bunlara da bakın: