Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek

Güncel
qha muhabir
27 Nisan 2022, 10:54
qha muhabir
27 Nisan 2022, 10:54

İslam aleminin Ramazan ayına denk gelen kutsal günü Kadir Gecesi 27 Nisan Çarşamba gecesi idrak edilecek. İslamiyet’in kutsal kitabı Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı bu gecede Müslümanlar ibadet edecek.

İslam aleminin kutsal günü Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek. Kadir Gecesi, İslam aleminin kutsal kitabı Kuran’ın indirilmeye başlandığı gün olarak biliniyor. “Bin aydan daha hayırlı bir gün” olarak nitelendirilen bu gecede Müslümanlar ibadet edecek.

KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Kadir (kadr) kelimesinin anlamı; “hüküm, şeref, güç, yücelik”tir. Dinî literatürde, “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97’nci sure, bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Surede Kur’an’ın Kadir Gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilir.

ÜÇ AYLAR TAKVİMİ


İslam aleminde duaların kabul olduğu, manevi duyguların yaşandığı, fitre, sadaka, namaz ve oruç gibi ibadetlerin yoğunlaştığı önemli günlerin içinde yer aldığı Recep, Şaban, Ramazan aylarının takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımladı. Üç ayların başlangıcı 2 Şubat 2022 olarak ilan edilirken beraberinde 3 Şubat 2022 Perşembe gecesi Regaib Kandili idrak etti. Üç ayların içinde bulunan önemli günlerden Miraç Kandili 27 Şubat 2022 Pazar gecesi iken, Berat Kandili 17 Mart 2022 Perşembe, Ramazan ayının başlangıcı 2 Nisan 2022 Cumartesi, 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi Kadir Gecesi olarak beyan edildi. 1 Mayıs Ramazan Bayramı arifesinde ise üç aylar sona erecek.