İzmir Kırım Türkleri Derneği Başkanı Nuran Çağatay, deprem anını anlattı

30 Ekim 2020, 18:12

Ege Denizi açıklarında meydana gelen ve İzmir ile çevre ilçe ve illerde hissedilen deprem, Türkiye’nin dikkatini bölgeden gelecek haberlere çekti. Kırım Haber Ajansı, deprem bölgesinden ilk izlenimleri almak üzere İzmir Kırım Türkleri Derneği Başkanı Nuran Çağatay ile konuştu.

Türkiye, Ege açıklarında Richter ölçeğine göre 6.6 şiddetinde meydana gelen depremle sarsıldı. İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nuran Çağatay, bugün öğleden sonra meydana gelen depremin çok uzun ve kuvvetli olduğunu bildirerek, artçıların halen devam ettiğini aktardı.

DERNEK BAŞKANI NURAN ÇAĞATAY, İZMİR DEPREMİNİ ANLATTI

Richter ölçeğine göre 6.6 şiddetinde saat 14.51’de meydana gelen depremin ardından İzmir’de ciddi bir panik havasının yaşandığını ifade eden Çağatay’ın açıklamaları şu şekilde:

“Gerçekten büyük bir deprem yaşadık. Öğleden sonra başladı. Çok uzun ve kuvvetliydi. Zaten biraz daha sürse olduğumuz bina yıkılacaktı. Dışarı çıktım tabii herkes dışarda ben İzmir Konak’ta yaşıyorum. Artçılar olmuş ancak biz fark etmedik. Trafik çok sıkışıktı halen öyle… Bizim evimizin zemini sağlam ama şehirde pek çok bina yıkıldı. Seferihisar’da deniz kabarmış galiba. Ayrıca, ölü ve yaralılar var ne yazık ki inşallah çok fazla bir zarar olmadan atlatırız. Şu ana kadar, diğer üyelerimizle ilgili olumsuz bir haber almadık. Milletimize geçmiş olsun”

İzmir Seferihisar başta olmak üzere çevre il ve ilçelerde hissedilen depremle ilgili şu ana kadar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Enkaz altında kalan kişilerin bulunduğu ifade edilirken arama kurtarma çalışmalarının halen sürdüğü öğrenildi.

TÜRKİYE’Yİ SARSAN İZMİR DEPREMİ

Türkiye bugün İzmir’den gelen deprem haberiyle sarsıldı. İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 6,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İzmir’in Bayraklı ilçesinde deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazından 1 kişi daha sağ olarak çıkarıldı.

Merkez üssü İzmir’in Seferihisar ilçesi olan deprem, saat 14.51’de Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde meydana geldi. Deprem başta Manisa, Aydın, Muğla, Balıkesir olmak üzere İstanbul, Bursa, Denizli ve Sakarya gibi Büyükşehirlerde de hissedildi. İlk sarsıntıdan ardından Ege bölgesinde 3,4 ve 4,7 aralığında 21 artçı deprem daha meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yaşanan deprem nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de 6,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bayraklı ilçesi 1593 Sokak’ta deprem nedeniyle yıkılan binanın enkazından 1 kişinin daha çıkarılmasıyla sağ kurtulanların sayısı 4’e ulaştı. Manavkuyu Mahallesi 1593 Sokak’ta yıkılan binanın enkazında, çevre sakinlerinin yanı sıra AFAD ve diğer kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

deprem
İzmir
izmir kırım türkleri derneği
Bunlara da bakın: