İsveç'ten örnek hareket: Çocuğuna "Vladimir Putin" ismini vermek isteyen aileye onay çıkmadı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 19:38
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Eylül 2021, 19:38

İsveç yönetimi, bir vatandaşın yeni doğan bebeğine “Vladimir Putin” adını vermesine izin vermedi. İsveçli çiftin isim önerisi, çocuğun ileride travma yaşaması göz önünde bulundurularak reddedildi. İsveç’te bazı isimlerin yanı sıra çocuklara “Şeytan” ismi verilmesi de yasaklanıyor.

İsveç’te 1982’de çıkarılan İsveç İsim Yasası’na göre, yeni bebekleri olan ebeveynler çocuklarına vermek istedikleri ismi doğumdan sonra 3 ay içinde Vergi Dairesine bildirme yükümlülüğünü yerine getiriyor. İsveç Devlet radyosu SR’nin bugün aktardığı bir habere göre, Hallan bölgesindeki Laholms ilçesinde yaşayan bir çift, yeni doğan bebeğe Vladimir Putin ismini koymak için Vergi Dairesine müracaat etti. İsveç’in Halland bölgesindeki vergi dairesi, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in adını koymak isteyen ailenin bu talebini reddetti.

ÇOCUĞUN GELECEĞİ VE TRAVMA OLASIĞI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDU

Vergi Dairesi ise yaptığı bir açıklama ile, “Vladimir Putin” isminin gelecekte çocukta travma yaratacağı göz önünde bulundurularak bu talebin reddedildiğini bildirdi. Diğer yandan, İsveç’te çocuklara “Şeytan” isminin verilmesinin de yasak olduğu öğrenildi.