İstanbul Boğazı gemi geçişlerine kapatıldı! MSB'den "mayın" açıklaması

Güncel
Ömer Kaya
26 Mart 2022, 13:24
Ömer Kaya
26 Mart 2022, 13:24

İstanbul Boğazı ikinci bir emre kadar gemi geçişlerine kapatıldı. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), boğaz açıklarında mayın benzeri bir cismin tespit edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, “26 Mart 2022 tarihinde sabah saatlerinde İstanbul Boğazı açıklarında mayın benzeri bir cismin sivil ticari bir gemi tarafından tespit edilmesi üzerine olay mevkiine Sualtı Savunma Timleri (SAS) süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın benzeri cisim SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır.” açıklamasını yaptı.

İŞGALCİ RUSYA DENİZE DÖŞEDİĞİ MAYINLARI UKRAYNA’NIN ÜZERİNE ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi.

Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.