İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete son yolculuğuna uğurlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 10:43
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Temmuz 2022, 10:43

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığın sorunları ile yakından ilgilenen, Yunan makamlarının baskılarına ve hukuksuzluğuna karşı mücadelesi ile bilinen ve 57 yaşında vefat eden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, son yolculuğuna uğurlandı.

Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığının sembol isimlerinden 57 yaşındaki İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, 14 Temmuz 2022’de sabah saatlerinde evinde hayata gözlerini yumdu. İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mete’nin cenazesi 15 Temmuz Cuma günü ikindi namazından sonra İskeçe Aşağı Mahalle Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Cenaze törenine Mete’nin ailesi ve yakınları, TBMM Başkanı Şentop, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve beraberindeki heyet, MHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Muhammed Levent Bülbül, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol üyeleri ve binlerce Batı Trakyalı Türk katıldı. Mete’nin tabutu, binlerce Batı Trakyalı Türk’ün eşliğinde omuzlar üzerinde taşınarak 2007’den beri görev yaptığı İskeçe Müftülüğüne getirildi.

Mete’yi son yolculuğuna uğurlamak için İskeçe’ye gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop, burada yaptığı konuşmada, kendisini uzun yıllardır tanıdığını belirtti ve Mete’nin Batı Trakyalı Türk azınlık için verdiği hizmetleri dile getirdi.

TBMM Başkanı Şentop, Mete’nin Batı Trakyalı Türk azınlık için çok sayıda hizmetinin bulunduğunu ifade etti. Şentop, Türkiye’nin, Batı Trakyalı Türk azınlığın durumunu ve sorunlarını da yakından takip ettiğini vurguladı. AA’nın dün aktardığı habere göre Müftü Mete’nin naaşı, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

İSKEÇE SEÇİLMİŞ MÜFTÜSÜ AHMET METE KİMDİR?

Ahmet Mete, 15 yıldır İskeçe Müftüsü olarak görev yapıyordu.
Mete, 1965’te İskeçe’ye bağlı Yassıören köyünde dünyaya geldi. İlköğrenimini Türkiye’de İstanbul Gaziosmanpaşa Bekirsami Dede İlkokulunda tamamlayan Mete, Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesini bitirdi. Mete, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eğitiminin ardından 1991’de Suudi Arabistan’daki Medine İslam Üniversitesinden mezun oldu. Yükseköğrenimini Suudi Arabistan’da tamamlayan Mete, Batı Trakya’ya dönerek İskeçe Müftülüğü çatısı altında vaizlik ve Kur’an Kursu öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Mete, 2000-2007 döneminde kendi köyü Yassıören’de imam olarak görev yaptı. 2007’de İskeçe Müftüsü seçilen Mete, Türk Azınlığı Vaaz ve İrşat Heyeti Asbaşkanı olarak da hizmet verdi.

Mete, evli ve üç çocuk babasıydı.​​​​​