İşgalciler siyasi tutsak Edem Bekirov'u başka tutukevine sevk edebilir

Güncel
Anife Bilal
29 Haziran 2019, 16:30
Anife Bilal
29 Haziran 2019, 16:30

İşgalcilerin ağır hasta siyasi tutsak Edem Bekirov’u Armanpazarı (Armyansk) tutukevine sevk etmeyi planladığı bildirildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatının 29 Haziran 2019’da düzenlenen toplantısında konuşan avukat Aleksey Ladin, “Tahminime göre, savunmanın işini zorlaştırmak için onlar davayı Armanpazarı’na göndermek istiyorlar. Ancak en önemli sorun Bekirov’un durumundaki hasta bir insanın tutulması için uygun olmayan Armyansk tutukevinde alıkonulması. Bekirov soruşturma görevlisine: “Dava Armyansk’a gönderilirse, buradan beni sadece zor kullanarak çıkarabilirsiniz” dedi. Çünkü bu ölümle eşdeğerdir.” dedi.

Bekirov’un avukatı dava dosyalarını incelemeye başladığını belirtirken, “Dava dosyalarında yeni bir şey göremedik. Edem Bekirov gizli tanığa 14 kilogram patlayıcı ve mühimmat vermekle suçlanıyor. Hatırlatırım, ben en baştan beri bir ayağı ampute olan 1’inci derece engelli ayrıca öne sürülen tarihten kısa bir süre önce kalp krizi ve kalp ameliyatı geçiren birinin bir kilodan fazla bir ağırlık kaldıramayacağını belirtmiştim. İddianame tam bir saçmalık.” dedi.

Daha önce, işgalci Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararına rağmen; ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tutukevinde kalmasında ısrar ettiği bildirilmişti.

Bilindiği üzere, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 11 Haziran 2019 tarihinde aldığı kararda Rusya’yı; anayasal haklara saygı duymaya ve Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un tıbbi bakımını sağlamaya davet etmişti.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

https://qha.com.tr/haberler/siyasi-tutsak-edem-bekirov-un-tutuldugu-hastanede-kizamik-salgini-basladi/47584/