İşgalci Rusya’dan yine füze saldırısı: Harkiv’de 1 kişi hayatını kaybetti

Güncel
qha muhabir
12 Mayıs 2022, 09:30
qha muhabir
12 Mayıs 2022, 09:30

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Harkiv bölgesindeki Lozova kentine füzeyle saldırdı. Saldırıya ilişkin açıklama yapan Lozova Belediye Başkanı Sergiy Zelenskıy, kentteki bir tarım deposuna zarar verildiğini belirtti. Öte yandan saldırı yüzünden bir kişi hayatını kaybetti.

İşgalci Rus güçleri, Ukrayna’nın Harkiv böllgesinndeki Lozova kentine füzeyle saldırdı. Lozova Belediye Başkanı Sergiy Zelenskıy (Serhiy Zelensky), kentteki bir tarım deposunun tahrip edildiğini bildirdi. Zelenskıy, işgalcilerin saldırısı yüzünden bir sivilin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Sosyal medya hesabından video mesaj yayımlayan Belediye Başkanı Zelenskıy, “Bugün topluluğumuz için trajik bir gündü. Roket saldırıları sonucunda cemaatteki tarım ürünleri deposu tamamen yıkıldı, bir sivil hayatını kaybetti. Şu anda Lozova bölgesi için kara tehlikesi yok ama roket var” dedi. Belediye Başkanı Zelenskıy, “Güvenlik sorunları göz önüne alındığında yarın daha fazla ayrıntı anlatacağım. Ukrayna’ya zafer!” ifadelerini kullandı.

İşgalci Rusya 24 Şubat’ta Ukrayna’ya geniş çaplı işgal girişimi başlatmasının ardından Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine saldırmaya devam ediyor. Savaşın üçüncü ayında işgalci Rus güçleri, kent merkezlerine ve oblastlara füze, roketatar ve ağır silahlarla saldırıyor. İşgalcilerin saldırıları yüzünden binlerce sivil hayatını kaybediyor. Ukrayna’nın çeşitli kentlerinde alt yapı sistemlerine zarar veren Rusya, Avrupa ülkeleri ve Amerika’yı yaptırım kararlarıyla karşısında buldu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 5 Mayıs’a kadar, 24 bin asker ve 250’ye yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.