İşgalci Ruslar, Herson Sanat Müzesi'ndeki eserlere göz dikti: Kırım'a götürmeyi planlıyorlar!

Güncel
Manas
24 Mayıs 2022, 02:22
Manas
24 Mayıs 2022, 02:22

Ukrayna’ya karşı topyekun işgal girişiminde bulunan Rusya, Ukrayna’daki kültürel mirası da yok etmeye devam ediyor. İşgalcilerin, Herson’daki Sanat Müzesi’nde bulunan değerli eserleri, işgal altındaki Kırım’a veya Rusya’ya götürmeyi planladıkları bildirildi. Şovkunenko Bölgesel Sanat Müzesi Müdürü Alina Dotsenko, “Sivil kıyafetli silah taşıyan işgalci birkaç insan, müzemizdeki değerli koleksiyon ve sergilerin güya uygun koşullarda saklanıp saklanmadığını öğrenmek için kontrol etmeye geldiler.” açıklamasını yaptı.

İşgalci Rus birlikleri, Herson’daki Sanat Müzesi’nde bulunan değerli sergi ve koleksiyonlara göz dikti. Herson Şovkunenko Bölgesel Sanat Müzesi Müdürü Alina Dotsenko, 23 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada; 21 Mayıs’ta işgalci güçlerin, Herson Sanat Müzesinde bulunan değerli koleksiyonları güya incelemek ve sergilerin uygun koşullarda saklanıp saklanmadığını öğrenmek bahaneleriyle müzeye girdiklerini bildirdi. Yapılan açıklamada, işgalcilerin müzedeki nadide eserleri, işgal altındaki Kırım’a veya Rusya’ya taşımayı amaçladığı kaydedildi.

İşgalciler, Kherson Sanat Müzesi'nin sergilerini Kırım'a veya Rusya'ya götürmekle tehdit ediyor

İŞGALCİLER, UKRAYNA MÜZELERİNDEKİ KIYMETLİ ÖZEL KOLEKSİYONLARI YAĞMALAMAYA DEVAM EDİYOR

Şovkunenko Bölgesel Sanat Müzesi Müdürü Dotsenko, müzedeki değerli eşyaları inceleyen işgal güçlerinin yeniden gelmeyi planladığını ve eserleri listeleyeceklerini dile getirdi. Aynı zamanda Dotsenko, işgalcilerin Herson bölgesindeki diğer müzeleri ve özel koleksiyonları yağmaladıklarını, çalınan değerli koleksiyonları işgal altındaki Kırım’a götürdüğünü de sözlerine ekledi.

İŞGALCİ RUS GÜÇLERİ, UKRAYNA’DA ULUSAL ÖNEME SAHİP 21 KÜLTÜREL MİRAS YAPISI YOK EDİLDİ

Ukrayna Kültür ve Enformasyon Politikası Bakanı Oleksandr Tkaçenko, Rus ordusunun çoklu roketatar sistemleri ile düzenlediği saldırılar ve attığı füzeler sonucu ulusal öneme sahip 21, yerel öneme sahip 88 kültürel miras anıtının yok edildiğini vurguladı. Bakan Tkaçenko açıklamasında, Rus işgalcilerin son günlerde Lozova kentindeki kısa zaman önce restorasyonu tamamlanan kültür merkezini, Japonya hükumetinin desteğiyle inşa edilen okulu ve Donetsk bölgesinde bir manastırı yok ettiğini bildirdi.

Rusya Ukrayna’ya füze ve bomba atarak sivilleri öldürmeye, kent ve köyleri yok etmeye devam ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısı nedeniyle, 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da 350’den fazla kültürel miras yapısının zarar gördüğü bildirildi.