İşgal altındaki Kırım'da siyasi tutsak Süleymanov'un 3 yaşındaki oğlu kayboldu

24 Temmuz 2020, 21:54

Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşında oğlu saatlerdir kayıp. Yakınları üç yaşındaki çocuğu bulmak için yoğun çaba sarf ediyor.

SİYASİ TUTSAK RUSLAN SÜLEYMANOV’UN ÜÇ YAŞINDAKİ OĞLU KAYBOLDU

Çocuğun annesiyle beraber, Kırım’ın Akmescit şehri Vasiyet kasabasında yaşadığı öğrenildi. Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen insanların halen çocuğu aramak için çalışmalara başladığı kaydedildi. Kasaba sakinlerinin, yoğun bir şekilde arama çalışmalarına devam ettiği ve yardıma ihtiyaçları olduğu bildirildi.

Kayıp çocuk Musa Süleymanov

SÜLEYMANOV, İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI SONUCUNDA ALIKONULMUŞTU

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.


kayıp
Kırım
Ruslan Süleymanov
Bunlara da bakın: