İsa Gambar ve Agil Semedbeyli, Müstakil Azerbaycan’ın mimarı Ebulfez Elçibey'i QHA'ya anlattı!

Güncel
Ozan Barış Erim
24 Haziran 2021, 18:15
Ozan Barış Erim
24 Haziran 2021, 18:15

Ozan Barış ERİM- Ayyıldız Huri KAPTAN/ QHA Ankara

Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı, Türk dünyasının ve Azerbaycan halkının unutulmaz lideri Ebulfez Elçibey, doğumunun 83. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anılıyor. Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Meclis Başkanı İsa Gambar ve Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli Müstakil Azerbaycan’ın mimarı Ebulfez Elçibey ile ilgili Kırım Haber Ajansına konuştu.

Hayatını Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesi için harcayan Elçibey, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinde de müstesna bir şahsiyet olarak hayırla yad edilmekte. Elçibey’in mücadelesini, Türk dünyasına olan inancını, siyasi yaşamını ve bıraktığı eserleri; Bağımsız Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Meclis Başkanı İsa Gambar ve Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli Kırım Haber Ajansına anlattı.

İSA GAMBAR: AZERBAYCAN İKİ KERE İSTİKLAL MÜCADELESİ VERDİ

Azerbaycan halkının iki defa istiklal mücadelesi verdiğinin altını çizen Bağımsız Azerbaycan’ın seçilmiş ilk Meclis Başkanı İsa Gambar, “Ebulfez Elçibey, Azerbaycan tarihinin en büyük şahsiyetlerinden biridir. 20. yüzyılda Azerbaycan halkı iki kez istiklal savaşı vermiştir. İlk olarak 1918 yılında Mehmet Emin Resulzade’nin liderliğinde Azerbaycan halkı istiklal elde etmiş ve cumhuriyeti kurmuştur. Bir de 1991 yılında Ebulfez Elçibey liderliğinde Azerbaycan halkı yeniden istiklalini kazanmıştır. Ebulfez Elçibey; büyük Türkçüydü, büyük demokrattı ve hem Türkçülüğü hem de demokrasiyi aynı anda yaşatabilen sayılı liderlerden biriydi. Elçibey, demokratik bir seçimle iktidara gelmiş ilk ve son cumhurbaşkanıdır. Elçibey’den sonra bugüne kadar Azerbaycan’da gerçek demokratik bir seçim olmamıştır ve bu da Azerbaycan’ın gerçeğidir.” ifadelerini kullandı.

Ebulfez Elçibey; büyük Türkçüydü, büyük demokrattı ve hem Türkçülüğü hem de demokrasiyi aynı anda yaşatabilen sayılı liderlerden biriydi.

İsa Gambar

“ELÇİBEY, GÜNEY VE KUZEY AZERBAYCAN’IN BİR OLMASI İÇİN MÜCADELE ETTİ”

Gambar, Elçibey’in Bütün Azerbaycan ideasının kurucusu olduğunu ve Güney- Kuzey Azerbaycan’ın bir olması için mücadele ettiğini hatırlatarak, “Elçibey, Bütün Azerbaycan ideasının kurucusudur ve Güney- Kuzey Azerbaycan’ın bir olması için mücadele etmiştir. Bu mücadelesi Azerbaycan halkı için bir fikir yaratmış ve bugün de halkımız için bu fikir devam etmektedir. Aynı zamanda Ebulfez Elçibey, Türk dünyası için önemli liderlerden biri olmuştur. Zamanında Alparslan Türkeş, Ebulfez Elçibey ve diğer büyüklerimiz, 21. yüzyılın Türk yüzyılı olacağını söylemişlerdi. Şimdi Azerbaycan ile Türkiye’nin birlikte hareket ettiğini gördükçe, Şuşa beyannamesi ile birliği daha da geliştirdiklerini gördükçe biz bu liderlerimizi hatırlıyoruz. Bugün gelinen nokta, Mehmet Emin Resulzade’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Alparslan Türkeş’in ve Ebulfez Elçibey’in önceden gördüğü ve işaret ettiği noktadır. Bu yüzyıl bu şekilde devam edecektir.” dedi.

“GENÇLER ARASNDA ELÇİBEY’E İLGİ GİTTİKÇE ARTIYOR”

Elçibey’in milli azınlıklara verdiği haklara da değinen Gambar, şunları söyledi:

“Aynı zamanda Ebulfez Elçibey, büyük bir demokrattı. Mesela 1992 yılının Eylül ayında Elçibey cumhurbaşkanı iken, milli azınlıklara öyle haklar veren bir yasa imzaladı ki o haklar hiçbir postsovet (Sovyet sonrası) ülkede tam şekilde gerçekleştirilememişti. Azerbaycan’da bu haklar verilmeye başlanmıştı ancak onu da durdurdular. Bir insanın hem milliyetçi olup hem de azınlıkların hakları için bu kadar uğraşıp, mücadele etmesi pek rastlanacak bir durum değil. Ebulfez Elçibey’in tüm yaptıklarına rağmen Azerbaycan’da iktidar tarafından çok yanlış yapılıyor ama halk tarafından özellikle gençler arasında Elçibey’e olan ilgi günden güne artmaktadır. Ben eminim ki bu devam edecek ve Azerbaycan halkı musavatçılık yoluyla, Resulzade ve Elçibey yoluyla devam edecek bütün problemleri çözecektir.”

SEMEDBEYLİ: ELÇİBEY, DAVASINDAN HİÇBİR ZAMAN VAZGEÇMEDİ

Birleşik Azerbaycan Teşkilatı YK Başkanı Agil Semedbeyli, Ebulfez Elçibey’in davasından hiçbir zaman vazgeçmediğine dikkat çekerek, “Elçibey, Sovyetlerin en güçlü olduğu zamanlarda tek başına Sovyetlere karşı savaş açan, ‘Azerbaycan bir gün bağımsız olacak, Türk Cumhuriyetleri bağımsız olacak ve Turan kurulacak’ diye yola çıkan, bu yolda da KGB hapishanelerinde yatmış bir lider. Elçibey, davasından hiç vazgeçmeyen, Sovyetlere karşı mücadelesinde Azerbaycan bağımsızlık hareketine liderlik yapan ve bu mücadele sonucunda da Azerbaycan’ı Sovyetlerden geri alıp bağımsızlığını kazanıp, kendi elleriyle 1920 yılında Rus işgaliyle indirilen Azerbaycan bayrağını üç rengiyle tekrar diken, ilk kez demokratik seçimlerle Azerbaycan’a cumhurbaşkanı seçilen, sadece 1 yıl gibi bir sürede 70 binlik işgalci Rus ordusunu Azerbaycan’dan çıkaran bir lider.” ifadelerini kullandı.

MOSKOVA’NIN ELÇİBEY KORKUSU

Rusya’nın Elçibey’in iktidardaki başarısından çekindiğini dile getiren Semedbeyli, “Elçibey’in iktidara gelişinden sadece 6 ay sonra, Rusya’nın Bakü Büyükelçisinin, Moskova’ya yazdığı bir rapor var. Bu rapor bile Elçibey’in iktidarda ne kadar başarılı olduğunu kanıtlamak için yeterli bir belgedir. O raporda; ‘Elçibey 3 sene iktidarda kalırsa Türkiye ordusu gibi güçlü bir ordu kuracak, çok güçlü bir ekonomiye sahip olacak, tam bağımsız olacak ve çevresindeki ülkelere de örnek teşkil edecek böylelikle Rusya tüm Kafkasları kaybedecek.’ diyordu.” dedi.

ELÇİBEY, İKTİDARININ SADECE İLK 6 AYINDA NELER BAŞARDI?

Semedbeyli, Elçibey’in iktidara geldikten kısa bir süre sonra Azerbaycan’ın borçlarını ödediğini ve Karabağ savaş bölgesinde ciddi ilerleme kaydettiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Elçibey iktidarı devralırken Azerbaycan’ın 2 milyar 700 milyo ruble borcu vardı. 4 aydır maaşlar ödenemiyordu. İktidar çok düşük bir bütçeyle teslim alınmıştı. Karabağ’da savaş vardı. İşte bu şartlarda önceden kalan borçları ödedi, 6 ayda öğretmen maaşlarını 3 kat, diğer maaşları 2 kat artırdı, savaş bölgesinde çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Tüm bunların yanında, bu kısacık iktidarı döneminde Azerbaycan devlet bütçesinde döviz biriktirdi.

“İKİNCİ BİR ÖRNEĞİ OLMAYAN BAŞARI”

Bu gelmiş geçmiş dünya siyasi tarihi liderleri içinde ikinci bir örneği olmayan başarı göstergesidir. (Bunu, bunun üzerine iki yıl süren araştırmalarımdan aldığım neticeler doğrultusunda eminlikle ifade ediyorum.) Elçibey’in iktidarının devrilmesinin esas nedeni; Elçibey beklenmedik bir şekilde hızla Azerbaycan’ı bağımsızlaştırarak güçlü bir devlet kurma yolunda ilerledi, aynı zamanda Türk devletlerinin bir araya gelerek Turan kurulması için lokomotif rol oynadı. Elçibey iktidarının devrilmesinin arkasında duran güçler ise Rusya, İran, ABD, İngiltere ve Türkiye’de de o günkü faaliyetleriyle FETÖ ve medyasıdır. Ancak Elçibey’in fikirleri adım adım gerçekleşmekte, Türk dünyası Turan’a doğru kararlı bir şekilde ilerlemektedir. Elçibey’in ruhu da bunları gördükçe şad olmaktadır.”

Bu gelmiş geçmiş dünya siyasi tarihi liderleri içinde ikinci bir örneği olmayan başarı göstergesidir.

Agil Semedbeyli

“ELÇİBEY, DÖNEMİNDE ANLAŞILMAYAN LİDERLERDEN BİRİSİ”

Agil Semedbeyli, Ebulfez Elçibey’in döneminde anlaşılamadığını ama her geçen yıl yükselen bir değer olduğunu belirterek, “Tarihi şahsiyetlerin hayatında yaşanmış bir gerçeklik var, zamanı önceden görüp döneminde anlaşılmayan liderlerden birisidir. Elçibey, her geçen yıl yükselen bir değerdir ve daha çok sevilen bir şahsiyettir. Çünkü Elçibey’in söyledikleri gerçekleştikçe zamanında Elçibey’e yapılan haksızlıktan bir vicdan azabı duymakta ve Elçibey’e daha çok sarılmaktalar. Elçibey’in, Turan ideolojisi mutlaka gerçekleşecektir, Türk yurtlarının tamamı özgürlüğüne kavuşacaktır. Elçibey nezdinde tüm Türk büyüklerimizin ve şehitlerimizin ruhu şad olsun!” ifadelerini kullandı.