Ukrayna: Mariupol'den Zaporijjya’ya kadar insani koridor açıldı ve tahliyeler için çalışmalar sürüyor

Güncel
Manas
03 Nisan 2022, 12:39
Manas
03 Nisan 2022, 12:39

Ukrayna Başbakan Yardımcısı, Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı İrına Vereşçuk, tahliye planları ve insani yardım koridorlarının bugünkü çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vereşçuk, 3 Nisan 2022 tarihi için planlanan tahliye ile ilgili, “Mariupol’den Zaporijjya’ya kadar insani koridor açıldı ve insanları tahliye etmek için çalışmalar sürüyor.” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı 3 Nisan 2022 tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine Ukrayna’nın Mariupol kentindeki sivil Ukraynalı ve yabancı vatandaşların tahliyesi için insani koridor açıldığını duyurmasının ardından Mariupol’den Berdyansk’a insani koridor açıldı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, Mariupol’den Zaporijjya’ya kadar yabancı vatandaşların tahliyesinin sürdüğünü ve insanların istediği takdirde kendi arabalarıyla geçebileceklerini dile getirdi.

İŞGALDEN KURTARILAN ŞEHİRLERDE GÜN BOYU TAHLİYELER SÜRECEK

Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrına Vereşçuk, “Berdyansk yakınında 17 otobüs harekete geçti. Bunlardan 10’u Mariupol ve Berdyansk’taki insanlar tahliye ediliyor. Uluslararası Kızılhaç Örgütü eşliğinde ise 7 otobüs Mariupol’un yakınından geçecek.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Vereşçuk, bugün itibarıyla Severodonetsk, Popasna, Lısıçansk, Rubijne şehirlerinden ve işgal altındaki Lugansk bölgesindeki Nıjne köylerinden insanların tahliye edilmesinin planlandığını dile getirdi.

Otobüsler şehre geçmezse, insanların şehrin girişindeki kontrol noktasına gitmeleri isteniyor. Bu noktada araçların beklediği duyuruldu.