İran Erdoğan'ı hedef aldı, cevap Tebriz'den geldi: Azerbaycan var olsun!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Aralık 2020, 20:10
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Aralık 2020, 20:10

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’da okuduğu şiir nedeniyle İran’ın yarattığı gerginlikte sular durulmuyor. Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretine ilişkin hazımsızlığını seviyesiz ve mesnetsiz iddialarla gündemden düşürmeyen İran’a, Dışişleri Bakanlığının ardından bir cevap da Tebriz’deki Türklerden geldi. İran’ın yarattığı gerginlik dolayısıyla Tebriz’de ayağa kalkan Türkler Erdoğan’ı hedef alan İran’a “Azerbaycan var olsun, istemeyen kör olsun!” sloganlarıyla cevap verdi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki zafer törenlerinde 10 Aralık 2020’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bahtiyar Vahapzade’nin “Topraktan pay olmaz” isimli şiiri okuması, İran’ın hoşuna gitmedi. Bunun üzerine İran yönetiminden ve medyasından peş peşe seviyesiz hamleler geldi. Tebriz’deki Türkler ise bu durum karşısında bugün “Azerbaycan var olsun, istemeyen kör olsun!” sloganlarıyla ayağa kalktı.

İran yönetimi, Dışişleri Bakanı Zarif’in dün paylaştığı tweet ile, Azerbaycan Cumhuriyeti toprakları üzerinde hak iddia ettiğini tüm dünyaya açıkça ilan etti. İran Dışişleri Bakanı Zarif, Güney Azerbaycan’ı kast ederek “Azerbaycan bizim” sözleriyle haddi aşan ifadeler kullanırken, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade de yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs’ün Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirtti. Sosyal medya hesabından küstah ifadelerde bulunan Zarif “Kimse sevgili Azerbaycan’ımız hakkında konuşamaz” sözlerini sarf etti. Bir gün sonra da İran medyasından seviyesiz bir saldırı daha geldi. İran’daki Sazendegi gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Don Kişot’a benzetilmiş bir karikatürle yer vererek “Osmanlı halifesinin kuruntuları” ifadesiyle manşetine taşıdı.

Son olarak ise bugün sosyal medyada yer alan videolara göre Tebriz’deki Türkler de Güney Azerbaycan Türklüğünün simgesi haline gelen “Azerbaycan var olsun istemeyen kör olsun!” sloganıyla İran’a cevabını verdi.

İşte o video:

İlgili haberler: Erdoğan’ın Azerbaycan’da okuduğu şiir, İran’ı karıştırdı
İran’ın Ankara Büyükelçisi neden Dışişleri Bakanlığına çağrıldı?
İran’ın Azerbaycan ziyareti hazımsızlığı dinmiyor: Erdoğan İran’da Don Kişot’a benzetildi!