İNSAMER'in işgal altındaki Kırım'ı ele aldığı raporu basıldı

Güncel
Ömer Kaya
31 Ocak 2020, 00:03
Ömer Kaya
31 Ocak 2020, 00:03

İstanbul merkezli İnsani ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, “Kırım Raporu: Jeopolitik Rekabette Düğüm Noktası” başlıklı raporunu 6 Ocak 2020 tarihinde yayımlamıştı. İNSAMER’in Kırım konulu raporu, Ocak 2020 yayını olarak 30 sayfalık bir fasikül halinde basıldı.

Söz konusu rapor, Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgaline dikkat çekerken; işgal öncesi ve sonrası dönemde detaylı bir şekilde irdeleniyor.

Araştırmacı Yazar Burak Çalışkan tarafından hazırlanan raporda, özellikle Rusya tarafından işgal edilen Kırım konusunda Türkiye’nin tutumu, Kırım’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve Kırım’ın işgal süreci gibi konular çok boyutlu bir şekilde inceleniyor.

“TÜRK-İSLAM DÜNYASINA ONLARCA ALİM KAZANDIRAN BU KADİM HALK, ANKA KUŞU GİBİ KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAKTIR”

Raporun son cümleleri de Kırım Tatar Milli Hareketinin mücadelesi ile tamamlanırken, “Kırım Türklerinin önemli bir kısmı ana vatanlarından uzakta, diasporada yaşamaktadır ancak efsanevi lider Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu önderliğinde, hak ve hukuk arayışları devam etmektedir. Birçok ülkede güçlü diasporalara sahip olan Kırım Tatarları, kurdukları vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşları ile hem seslerini duyurmakta hem de kendi aralarındaki birliği korumaktadır. En önemlisi ise, 1783’ten itibaren sürgün hayatı yaşayan Kırım Tatar Türklerinin geçmişte olduğu gibi bugün de Kırım’ın Rusların elinden alınacağına ve ana vatanlarına döneceklerine dair umutlarını yitirmemiş olmalarıdır. Türk-İslam dünyasına onlarca âlim kazandıran bu kadim halk, Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğacaktır.” diye bildirildi. 

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.